Lidé z Nymburska, Prahy, ale také z Jaroměře (na fotografii Miloslav Honc), Hustopečí a dokonce i jedna hráčka z Ostravy. Takové bylo složení šestačtyřiceti účastníků letošního už dvanáctého ročníku hospodského turnaje v kulečníku Dymokurská koule, který se odehrál již po několikáté v činěveské sokolovně.

Někomu by mohlo být hned od začátku divné, proč se dymokurský turnaj koná v Činěvsi. Podle Vladimíra Kučery, který patří do týmu pořadatelů ze Sboru dobrovolných hasičů, to má několik důvodů. „Hotel, kde jsme to pořádali, byl léta zavřený. Hlavním důvodem je velikost činěveské sokolovny, kam se nám vejde šest stolů. Když jsme pořádali Dymokurskou kouli v Dymokurech v restauraci, nebyly stoly v jedné místnosti a hráči neslyšeli, kdy mají hrát. Tady je všechno přehledné," řekl Kučera.

Celých dvanáct let připravuje tuto příjemnou akci stejná parta. První ročník byl nultý, ale jelikož s tím, kolikátý je vlastně ročník, byly trochu problémy, ujasnili to pořadatelé už při desátém ročníku. „Oslavili jsme deset let dvakrát a od té doby je to jasné. Letos je tedy dvanáctý ročník," dodal Vladimír Kučera, který ví, že všechno je o partě, která se vždycky baví už přípravami. A dymokurská hasičská rodina nepořádá jen tento turnaj. Spolupracují s místní Masarykovou školou, dělají masopusty, dětské dny, čarodějnice nebo se podílí na maškarních bálech pro děti.

Podle Vladimíra Kučery, nejde o žádný turnaj mistrů, ale o klasický hospodský kulečník. „Rozhodně tu nejsou vyhřívané stoly z nějakého billiardového klubu. Špičkoví hráči chodí na turnaje, kde je stálá teplota prostředí a dokonce i stoly musí být vyhřáté také na určitou teplotu," upozornil Kučera 
s tím, že i Dymokurské koule se už zúčastnili hráči na daleko vyšší úrovni a protože hráli na obyčejných stolech, jejich výkony nebyly takové, jak si představovali. „Kdyby sem přijeli profíci, pochopili by, že tady je to o štěstí a o náhodě. Protože jeden stůl je rychlý, druhý pomalý. Oni vědí, že když dají ránu, ta koule jde určitou rychlostí, tady je to opravdu o náhodě," vysvětlil pralesní podmínky soutěže Vladimír Kučera.