Humenjuková pro web Channel 24 uvedla, že se ruské jednotky na jihu Ukrajiny ocitly ve složité situaci a snaží se s ukrajinskými ozbrojenými silami vyjednávat o odevzdání zbraní. „Snaží se vyjednat podmínky, jak složí zbraně, a to pod záštitou mezinárodního humanitárního práva," tvrdí mluvčí.

Demoralizovaní ruští vojáci

Rusové jsou podle ní sevření mezi pravým břehem Dněpru a obrannými silami na jihu, kvůli čemuž nemají příliš možností evakuace. „Kvůli úspěchům ukrajinské armády na východě Ukrajiny jsou navíc demoralizovaní,“ tvrdí Humenjuková. Dodala také, že Ukrajina na jihu země postoupila desítky kilometrů hluboko do Rusy okupovaného území.

Generální štáb ukrajinské armády v pondělním prohlášení uvedl, že „osvobozování osad od ruských útočníků v Charkovské a Doněcké oblasti pokračuje“. Podle CNN také informoval, že jen za poslední den byly ruské síly vytlačeny z více než dvaceti osad.

Nikdo se nevzdává, tvrdí Rusko

Kirill Stremousov, kterého Rusové dosadili do vedení okupovaného Chersonu, však informaci ukrajinských sil popřel. „Cherson je a zůstane ruským městem. Nikdo se ho nechystá vzdát, ani neplánuje ústup. (…) V Chersonu je vše klidné a panika se nekoná,“ uvedl podle televize Nexta.

Vrcholný ruský představitel Vitalij Gančev tvrdí, že ukrajinští vojáci měli v Charkově osminásobnou přesilu. „Pokud mluvíme o silách, které byly převedeny do protiofenzívy ukrajinské armády, přečíslila naše jednotky asi osmkrát,“ řekl v pondělí podle ruské státní tiskové agentury RIA Novosti v rozhovoru pro Russia 24. Gančev je nejvyšší Ruskem podporovaný představitel v severovýchodní Charkovské oblasti.

Gančev také opakoval slova dalších ruských představitelů, kteří se snažili ústup Moskvy prezentovat jako rozhodnutí přeskupit se dále od frontové linie. „Proto si myslím, že v zájmu zachování našeho personálu bylo rozhodnuto stáhnout se a přeskupit," dodal.

Charkov a Doněcká oblast bez elektřiny

Po ruských raketových úderech se velké části východní Ukrajiny, včetně Charkovské a Doněcké oblasti, potýkají s problémy, protože jsou bez elektřiny, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„I přes neproniknutelnou tmu Ukrajina a civilizovaný svět jasně vidí tyto teroristické činy. Úmyslné a cynické raketové údery na kritickou civilní infrastrukturu. Žádné vojenské objekty,“  uvedl Zelenskyj prostřednictvím Telegramu. Výpadky proudu potvrdili dříve během dne také místní představitelé, včetně charkovského starosty.