Hlavním cílem hackerů bylo pod záminkou milostného seznámení navázat s ruskými vojáky kontakt, a nenápadně z nich vymámit různé fotografie. Ty následně geolokačně zaměřili a odeslali ukrajinské armádě. 

Rusové jsou prý náruživí

Nikita Knysh, třicetiletý IT profesionál z Charkova, řekl deníku Financial Times (FT), že když letos v únoru začala ruská invaze, chtěl využít své hackerské dovednosti, aby pomohl své zemi.

Spojil se proto s dalšími hackery a založil skupinu s přezdívkou Hackyourmom, kterou podle FT nyní tvoří přibližně třicet zkušených IT specialistů z celé země.

Zničený Mariupol, přístav na pobřeží Azovského moře.
Snažil se být neviditelný. Sedmnáctiletý Ukrajinec popsal hrůzy v ruském vězení

Jedním z jejich triků bylo vytvoření falešných účtů na několika platformách, včetně Telegramu. Vydávali se tam za atraktivní ženy, a navázali tak spojení s ruskými vojáky z Melitopolu. Po pár vyměněných zprávách je prý dokázali velmi lehce přesvědčit, aby jim poslali své fotografie z fronty.

„Rusové, ti chtějí vždycky šu*at. A jsou schopni poslat holkám spoustu sr*ček, aby dokázali, jací jsou válečníci,“ řekl třicetiletý ajťák listu FT.

Útok na základnu

V momentě, kdy ruští vojáci fotografie skutečně poslali, začali je hackeři analyzovat a vzápětí skutečně identifikovali, že pochází z ruské vojenské základny právě poblíž okupovaného Melitopolu. „Informace následně předali ukrajinské armádě a o několik dní později naše armáda základnu napadla,“ řekl Knysh.

Hackery pomoc armádě naplňuje. „Moje první myšlenka byla - jsem efektivní, mohu pomoci své zemi. Pak jsem si uvědomil, že toho chci víc. Chci najít další základny, znovu a znovu,“ řekl další člen týmu Hackyourmom s přezdívkou Maxim.

Takto vypadá většina zničených měst na Ukrajině po napadení Ruskem. Ilustrační foto.
Zdi od krve, křik i elektrické šoky. Chlapec popsal realitu ruských mučíren

Ukrajinský internetový zpravodajský server Ukrajinská pravda minulý měsíc skutečně informoval o výbuchu na velké ruské vojenské základně v Melitopolu s odvoláním na starostu města Ivana Fedorova.

Server Insider, který zjišťoval podrobnosti, nebyl schopen nezávisle ověřit tvrzení o zapojení hackerů do této operace a ozbrojené síly Ukrajiny na žádost Insideru o komentář bezprostředně nereagovaly. Deník Financial Times v této souvislosti uvedl, že ukrajinští představitelé o roli hackerů v útoku na tuto vojenskou základnu odmítli diskutovat. 

Kybernetická válka

Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala kromě bojů se zbraněmi také bezprecedentní kybernetickou válku, v níž na obou stranách intenzivně na různé cíle útočí hackeři. Již na začátku invaze požádal ukrajinský ministr pro digitální technologie civilisty s digitálním talentem, aby se připojili k „IT armádě“ země.

Třeba v době konání květnových vojenských oslav Dne vítězství v Rusku hackeři napadli hlavní ruské televizní kanály, které najednou zobrazovaly protiválečné zprávy.

Ruská hlídka v Mariupolu 18. května 2022.
Školy, věznice. Rusové na Ukrajině vyslýchají civilisty na 21 místech, tvrdí USA

Informatik Knysh řekl Financial Times, že jeho tým se podílel i na dalších hackerských útocích, včetně úniku informací z databází ruských vojenských dodavatelů a hacknutí ruských televizních stanic, které pak přehrávaly zpravodajské klipy o ukrajinských civilních obětech.

„Pro mě to bylo jako boj. A lze ho provádět bez peněz, geniálního softwaru a dokonce i bez geniálních hacků. Mnohdy stačí jen využít temný web,“ dodal na závěr Knysh.

Temný web, anglicky dark web, je ta část obsahu World Wide Webu, která je umístěna na darknetech, překryvných sítích, které využívají internet, ale jsou přístupné pouze prostřednictvím speciálního softwaru nebo konfigurace. Temný web tvoří část hlubokého webu, což je oblast webu, kterou vyhledávače neindexují.

Základní myšlenkou temného webu je snaha nepodléhat jakékoli cenzuře a zákonům, ovšem nikoli nutně jen kvůli ilegálním aktivitám. Může jít například o publikování informací, proti kterým by na běžném webu zasáhla cenzura.