Na polských zbrojních nákupech, které byly i jedním z klíčových témat Ekonomického fóra v Karpaczi, je pozoruhodná sázka na jihokorejské zbraně. Polsko koupí od Soulu jen v příštích třech letech 180 těžkých tanků K2 a podobné množství samohybných houfnic. Celkem by měla mít polská armáda na tisíc tanků K2 a šest stovek samohybných houfnic K9.

Český premiér Petr Fiala by na Ekonomickém fóru, jehož už třicátý první ročník se koná v polském letovisku Karpacz, oceněn „polskou nobelovkou“, tedy titulem Člověk roku
Ceny energií a bezpečnost jsou víc než Green Deal, shodly se Česko a Polsko

Jen první etapa kontraktu s Jižní Koreou přijde Polsko na 3,4 miliardy dolarů (asi devadesát miliard korun). „Podle staré zásady chtěj mír, ale připravuj se na válku, se musíme postarat o naši bezpečnost. Protože, když se o ni nepostaráme sami, nikdo nám nepomůže,“ uvedl ministr národní obrany Mariusz Blaszczak na nedávném neformálním summitu ministrů obrany EU v Praze.

Premiér Mateusz Morawiecki v minulých dnech oznámil téměř dvojnásobné zvýšení polského rozpočtu na obranu, z 58 miliard zlotých na téměř sto miliard, tedy v přepočtu více než 500 miliard korun. Z toho třetina má jít na nákup nových zbraní.

Už v příštím roce má polská armáda zvýšit početní stav o dvacet tisíc mužů.

Na berlínském nákupním bulváru Kurfürstendamm se dnes objevila rozstřílená a vypálená dodávka. Při pokusu o útěk z Buči u Kyjeva v ní zemřely čtyři ženy. Monument má připomenout pokračující válku na Ukrajině.
Válka nekončí. V Berlíně vystavili vrak z Buči, Rusové ve voze zabili čtyři ženy

Sázka na jihokorejské tanky a samohybná děla má základ v dosavadní dobré spolupráci, kdy samohybná děla Krab, které Polsko poslalo i na pomoc Ukrajině, jsou produkována ve spolupráci právě s Jižní Koreou.

Podobně tomu má být i s tanky K2. Prvních sto osmdesát z nich si Polsko koupí a dalších více než osm set má vyrobeno už v Polsku v jihokorejské licenci. Dohodu v tomto smyslu podepsaly tento týden polský státní zbrojní koncern PZG a jihokorejské zbrojovky Huyndai Rotem. „Podobně jako naše vlády i naše zbrojovky se dohodly na spojenecké spolupráci,“ uvedl šéf PZG Sebastian Chwalek.

První jihokorejské tanky mají dorazit do Polska ještě letos.