Ruské ministerstvo obrany v noci na čtvrtek pouze připustilo, že v důsledku požáru na křižníku explodovala munice. Uvedlo tehdy, že "celá posádka" byla evakuována. Loď se podle Moskvy potopila až později a to v důsledku špatného počasí, když byla poškozená vlečena do přístavu.

Podle Kyjeva křižník zasáhly dvě protilodní střely Neptun. Následnou záchrannou akci a evakuaci posádky ale podle ukrajinské pohraniční služby znemožnily povětrnostní podmínky a posádka se tak podle ukrajinské strany zřejmě utopila.

Ruský křižník Moskva v roce 2014.
Moskva se dočkala povýšení na ponorku. Potopení chlouby Ruska je hitem internetu

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko nedávno uvedl, že kapitán Moskvy Anton Kuprin přišel o život při výbuchu a požáru na palubě, ukrajinští novináři zmiňovali, že do Sevastopolu bylo ve čtvrtek dopraveno pouhých 14 členů posádky. Podle jiných oficiálně nepotvrzených informací přibližně pět desítek členů posádky Moskvy zachránilo turecké plavidlo.

Následující záběry údajně poprvé ukazují zachráněnou posádku potopené Moskvy. Kolik přesně lidí se mělo zachránit a jestli jde skutečně o celou posádku, však není jasné.

Křižník Moskva byl postaven v sovětské éře a do služby vstoupil počátkem 80. let minulého století. Moskva toto plavidlo dříve nasadila v konfliktu v Sýrii, kde poskytovalo ruským silám v zemi námořní podporu. Loď, která nedávno prošla modernizací, mohla nést rakety dlouhého doletu a sloužilo na ní kolem 500 námořníků.

Křižník nechvalně proslul už na začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Posádka tohoto plavidla tehdy vyzvala ukrajinské obránce Hadího ostrova, aby se vzdali. Ukrajinští vojáci to však nevybíravými slovy odmítli.