Po nerovném boji s nemocí covid-19 zemřela 10. listopadu v jihlavské nemocnici tamní dlouholetá zaměstnankyně, zdravotní sestra Ortopedicko-traumatologického oddělení Kateřina Šestáková, které bylo devětatřicet let.

„Bylo mi ctí s Káťou sloužit, pracovat a hlavně se smát. Byla s ní velká sranda a byla srdíčkem traumatologie. Budeš nám všem moc chybět. Upřímnou soustrast rodině a hodně sil i pro Anetku,“ napsala pod příspěvek, ve kterém nemocnice o smrti sestřičky informovala, Marie Nosková. Do jihlavské nemocnice nastoupila Kateřina Šestáková po maturitě na střední zdravotnické škole v roce 2001. Od roku 2013 do roku 2017 byla se svojí dcerou na mateřské dovolené.

„Byla kamarádská, skromná, vyšla s každým a ráda si povídala. Její smích byl pověstný a nakažlivý. V kolektivu byla oblíbená a každý ji měl moc rád. Traumatologii brala jako svou druhou rodinu, a tak se o nás i starala,“ napsali o Kateřině Šestákové její nejbližší kolegyně.

Strachu navzdory

Přestože riziko nákazy je pro zdravotníky vysoké, odhodlaně se staví neviditelnému protivníku tváří v tvář, den co den. „Mám roušku nebo respirátor, obličejový štít, nepromokavý plášť a rukavice. Na JIP u silně kašlajících pacientů na kyslíku používáme předělané šnorchly z ČVUT Praha, ty jsou velmi bezpečné. Ale na druhou stranu se v tomto vystrojení nedá moc dlouho vydržet, tak se snažíme jednotlivé činnosti plánovat a kombinovat,“ přiblížil situaci na začátku pandemie v březnu a dubnu primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Chrdle.

Veřejnost je zdravotníkům, kteří po celý rok bojují s covidem, vděčná. Záslužnou práci lidí v první linii oceňují jednotlivci i obce také v novoměstské nemocnici. Často anonymně předají drobné či větší dary. Tak jako například tři rodiny z Nového Veselí. Společně se domluvily a koupily dva kávovary.

„A přidaly i padesát kilogramů kávy. Kávovary už slouží na odděleních, kde se staráme o covid pozitivní pacienty,“ pochválila dar mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková. Nemine den, aby do nemocničního zařízení někdo nepřinesl nějakou drobnost.