„A jéje – 15 000 policistů a ještě jsme pořád neměli čas na vteřinu zmáčknout delete? Ale psát o tom hodinový statusy umíte? Hrajete to až tak blbě schválně?“ argumentovala v úterý na jednom ze svých facebookových profilů dezinformátorka Jana Peterková snímkem obrazovky s policejní webovou stránkou Pátrání po osobách, kde Tomáš Čermák ještě v úterý 5. prosince figuroval mezi hledanými osobami. Ve středu 6. prosince už tam ale nebyl.

Uprchlý dezinformátor Tomáš Čermák je zpátky v Česku, policii ho předali polští kolegové:

Česká policie převzala na hranicích hledanou osobu Tomáše Čermáka, 4. prosince 2023, Český Těšín.
Dezinformátor Čermák je zpátky v Česku. Polští policisté ho předali na hranicích

Prostě došlo k určité prodlevě při jeho vyřazení z databáze. 

„Internetová databáze hledaných/pohřešovaných osob na webu Policie ČR je spíše informativní. Nejsou v ní všechny hledané osoby a není zcela aktuální v tom smyslu, že pokud je někdo již dopaden/vypátrán, může se v databázi klidně ještě den nebo dva vyskytovat. Pro policisty je směrodatná jejich interní databáze hledaných/pohřešovaných osob. To stejné platí v případech, kdy je někdo dopaden v zahraničí. Z databáze se vymaže až po vydání zpět do ČR a po všech nezbytných úkonech. Ale opět – může v té veřejné informativní databázi figurovat klidně další den, nebo dva. Není potřeba za tím hledat žádné spiknutí, světovou divadelní hru a podobně,“ uvedla k této věci facebooková stránka Týdeník Policie.

Proč ho není vidět?

Další dezinformátoři začali zase poukazovat na to, že na žádném záběru zachycujícím předání Čermáka českým policistům, není vidět jeho tvář, protože je úmyslně rozrastrovaná.

Podobné zvěsti se vynořovaly už od chvíle, kdy byl Čermák na útěku v Polsku zadržen a předveden tamní policii. Také z této situace existoval záznam, při němž byl Čermák snímán zezadu, jeho obličej byl částečně vidět jen ve chvíli, kdy nečekaně pootočil hlavu. Řada Čermákových příznivců začala na sociálních médiích prohlašovat, že to není on. Dezinformátoři poukazovali na to, že zadržený má údajně jiné uši (aniž by bylo něco takového vidět), popřípadě začali spřádat další konspirační teorie, proč se zpráva o Čermákově zadržení objevila a proč není ukázán jeho obličej.

Dezinformační scéna začala strašit tím, že Světová zdravotnická organizace zavede ve světě medicínskou diktaturu. Jde o nesmysl:

WHO nařídí povinné očkování, WHO nařídí povinné nošení roušek, WHO nařídí povinné lockdowny všude, kde bude chtít, straší lidi dezinformátoři. Jenže realita je odlišná
Pandemická smlouva zavede diktaturu, WHO ovládne svět, tvrdí lháři. Je to jinak

„Seznam, Novinky a jiná média včetně ČT dost nahlas vykřikují info o Tomášově zatčení v Polsku, moc tomu nevěřím, respektive vůbec. Celé mi to přijde jako odhalení skrytých nepřátel změn, stačí se podivat na komentáře na těchto servrech a vžít se do pozice WH armády. Teď někde sedí a v klidu si sbiraji jména, nicky a IP adresy všech těch, kteří by v budoucnu mohli představovat problém, hodně lidi se dnes odkopává a brzy toho budou litovat. Samozřejmě na nic z této myšlenky nemám hmatatelný důkaz, ani neexistuje jiný zdroj než mé naciťování. Finále se blíží rychleji, než by kdo čekal,“ zněl jeden z těchto komentářů.

Zákon to neumožňuje, argumentují odborníci

Ani za tím, že v záběrech ze zatčení a z předávání Čermáka českým policistům nebyla zveřejněna jeho tvář, však podle Týdeníku Policie nestojí žádné tajemné spiknutí. 

„Pokud je někdo v pátrání (pohřešovaný, nebo hledaný), pak má Policie ČR zákonný důvod k tomu, aby zveřejnila fotografii takového člověka, případně video. Jednoduše k tomu, aby to pomohlo při vypátrání té dotyčné osoby. Pokud je však někdo již vypátrán, pak ke zveřejnění obličeje takového člověka pominuly zákonné důvody a Policie ČR, pokud už vydává fotografii/video z vypátrání/zadržení takové osoby, obličej klasicky rastruje (zamaže). Není potřeba za tím hledat spiknutí iluminátů, nebo světových finančníků, či snad dokonce politiků. Jednoduše Policii ČR legislativa v těchto případech již nedovoluje zveřejňovat obličeje, či totožnost těchto osob,“ uvedl server.

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová šíří na Facebooku dezinformaci o tom, že vakcíny proti covidu zabily víc lidí než covid. Je to lež:

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová
Vakcíny zabily víc lidí než covid, šíří Hamplová. Text vychází z falešných údajů

Dodal, že z tohoto pravidla existuje výjimka v případech, kdy třeba policie zadržela nějakého podvodníka, u nějž má podezření, že mohl podvést více lidí, než je aktuálně známo. V takovém případě pak má policie opět zákonný důvod ke zveřejnění obličeje či totožnosti osoby, protože je potřeba najít další případné poškozené. 

Odsouzen k 5,5 roku vězení

Čermák byl odsouzen k 5,5 roku vězení za to, že vyzýval lidi, aby i za použití násilí vůči politikům zabránili přijetí novely pandemického zákona. Souhrnný trest za podporu a propagaci terorismu mu v červenci 2023 pravomocně potvrdil Vrchní soud v Praze.

Deník proti fake news.Zdroj: DeníkŠestatřicetiletý muž z Holýšova na jižním Plzeňsku umístil loni v únoru na svůj facebookový profil téměř půlhodinové video, v němž vyzýval k aktivnímu odporu vůči přijetí novely a k převzetí moci i k vymanění České republiky ze struktur EU a NATO. Za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády.

Logo značící chemii a geneticky upravené přísady, nebo symbol udržitelného zemědělství? Dezinformátoři brojí proti logu se zelenou žábou:

Další pokus o ovládnutí lidstva skrze jedovaté jídlo je tady. Na sociálních sítích a v řetězových e-mailech sílí burcování dezinformátorů proti nákupům potravin označených logem zelené žáby. Češi se tak začali vyhýbat třeba čokoládě. Ilustrační snímek
Žáby nesou smrt. Češi naletěli dezinformacím, vyhýbají se čokoládě i banánům

„Nemůžeme chodit každý týden někam protestovat a mrznout tam. Uděláme plán, musíme se spojit všichni a udělat pořádný uragán. Musíme těm dobytkům zarazit tipec. Vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy. Nějaká mírová cesta, nějaké právo neudělá nic,“ prohlásil mimo jiné.

Jeho nahrávka zaznamenala tisíce zhlédnutí a stovky sdílení. Podle ČTK se stal vůbec prvním člověkem v Česku odsouzeným za podněcování ke spáchání teroristického trestného činu k nepodmíněnému trestu odnětí svobody.