Nového bydlení se v dohledné době mohou dočkat učitelky ze základní a mateřské školy v Psárech nedaleko Prahy. To by nebylo až tak zvláštní, ale v tomto případě představitelé obce s odborníky chystají projekt, který bude postavený na principu takzvaného sdíleného bydlení. To znamená, že některé prostory budou společné.

Pro podobný způsob bydlení chystají pozemky třeba i Jihlava nebo Liberec. Slibují si od toho alespoň částečné řešení současné bytové krize.

Pořídit si byt či dům znamená pro mnoho lidí v Česku nesplnitelný sen
Přísné hypotéky. Vlastní bydlení se po změně podmínek stává luxusem

V Psárech poslouží sdílené byty jako startovací. „Chystáme je primárně pro mladé příchozí učitele,“ uvedl starosta obce Milan Vácha.

Které prostory obyvatelé domu využijí společně, zatím není jasné. Konkrétní podobu stavba dostane po vyhodnocení návrhů současných zaměstnanců psárské školy. V místě pravděpodobně vznikne šest bytových jednotek. „Zatím zjišťujeme, jak si to učitelé představují a co jsou ochotni sdílet. Takový projekt ale šetří náklady jak pro uživatele, tak i pro obec,“ upřesnil Václav Orcígr ze sdružení Arnika, která se na projektu podílí.

Ve světě obvyklé

Takzvané participativní bydlení není ve světě novinkou. Už v 70. letech minulého století začaly v Dánsku vznikat projekty nazývané cohousing, kdy obyvatelé jednotlivých bytů s veškerým vybavením mohli sdílet i společenský dům třeba s velkou kuchyní a jídelnou či dalšími prostory.

V sousedním Německu nebo ve Švýcarsku se zase ujal model zvaný baugruppe. Jak už název napovídá, určitý spolek se domluví na nějakém stavebním projektu, se kterým se pak může ucházet o pozemky, na němž od města získají právo stavby.

Horší dostupnost nájemních bytů žene nahoru ceny nájmů.
Nedostupné byty ženou vzhůru i ceny nájmů. Letos stoupnou až o pětinu

Mezi odborníky je známý například berlínský projekt Spreefeld na břehu řeky Sprévy. „Česko tíhne k individuálnímu bydlení, ale za socialismu vznikala například družstva, i když se jednalo většinou o projekty shora. V zahraničí naopak vznikají zdola. Po revoluci se ale tyto formy bydlení moc neprosadily,“ vysvětlil Orcígr.

Nicméně i v Česku se objevily první vlaštovky. Například v Šáreckém údolí v Praze se domluvily tři rodiny na společných sdílených prostorách. Liberec by pro podobné projekty měl vyčlenit pozemky v rámci transformace Papírového náměstí. Pozemky chystají i Jihlava či Pardubice.

Sdílené bydlení zřejmě není pro každého a podle odborníků je určeno spíše pro mladší lidi. V zahraničí se však desítek nebo stovek takových projektů zúčastňují lidé napříč věkovými skupinami.

Nový byt - ilustrační foto.
Byty ve velkých městech zdražily. Ceny v Brně dohání Prahu, říkají analytici

„V rámci určitých forem participativního bydlení je na začátku potřeba vyvinout poměrně značné úsilí a umět se domluvit s dalšími lidmi, aby se takové bydlení zrealizovalo. Tím pádem znáte své sousedy a můžete si nastavit taková pravidla, díky kterým předejdete spekulativnímu využívání bytů,“ uvedl nedávno pro portál EnviWeb Tomáš Hoření Samec ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky.

Drahé hypotéky

Značnou roli v projektech hrají i peníze. Zejména v poslední době, kdy se zdražují hypotéky a pro mnoho lidí se stává bydlení nedostupným. Libor Ostatek ze společnosti Broker Trust míní, že zdražování hypoték bude částečně brzdit konkurenční boj mezi bankami, ale sazby se dostanou nad pět procent. „Tuto hranici financování známe naposledy z let 2008 až 2010, kdy jsme čelili důsledkům světové finanční krize, doplnil.

Sdílené bydlení by tedy mohlo lidem v tomto ohledu pomoci. V některých případech se totiž podle Orcígra  z Arniky dají ušetřit i desítky procent na nákladech.