A začíná tak s novým seriálem Pravda a lži o koronaviru, který bude každý týden několik takových informací, pravd a tvrzení ověřovat, vysvětlovat a případně vyvracet. Pokud se ale ukážou jako pravdivé, tak i potvrzovat. „Projekt navazuje na úspěšný čtvrteční seriál Deník proti fake news, v němž dál pokračujeme. Nový seriál bude jeho nedílnou specializovanou součástí,“ poznamenal šéfredaktor Deníku Roman Gallo.

První díl seriálu naleznete zde:

Nejčastější fámy o očkování na covid: Může za neplodnost, způsobuje rakovinu

Minulý týden se Deník poprvé věnoval nejčastějším tvrzením o covidových vakcínách. Právě očkování je totiž předmětem nejvíce často navzájem se vylučujících tvrzení, která kolují po sociálních sítích. Deset fám, které pečlivě vybrali reportéři Deníku, specializující se na dezinformace, jsme představili v šesti dílech. Nyní představujeme další dotaz od čtenáře, který se tentokrát týká třetí dávky vakcíny proti novému koronaviru.

Zdroj: Deník- nový seriál Deníku o tom, čemu lidi věří v souvislosti s covidem. Každé tvrzení prověříme a napíšeme o něm
- začínáme jsme minulý týden 10 tvrzeními o očkování, které často kolují mezi lidmi
- velký článek o prvních pěti fámách vyšel v pondělním vydání Deníku, každý další den jsme pak rozeberali jednu další fámu či pravdu, pohromadě je najdete na www.denik.cz v rubrice o fake news
- nyní odpovídáme i na vaše otázky

Otázky čtenářů

Email: 
Mám dvě dávky Astra Zenecy. Jak dlouho jsou platné? Kterou vakcínu mohu mít jako třetí? Karol Buba

Odpověď Deníku:

Vážený pane Bubo, stejně jako u ostatních vakcín i u té od firmy Astra Zeneca (neboli Vaxzeria) se po několika měsících snižuje účinnost. Pro účely potvrzení a covid pasu je Vaše očkování platné devět měsíců, avšak již po šesti měsících (v případě, že je vám více než 55 let nebo jste rizikový pacient už po pěti) se můžete přihlásit na třetí dávku očkování.

Nejčastější fámy o covidu: Za pandemii covidu můžou Soros a Gates

Pro tu jsou nyní schváleny vakcíny Comirnaty (od firem Pfizer Biontech) a Spikevax (od firmy Moderna). Dle studií mají podobnou účinnost, a vůbec nevadí, že jste byl očkován jinou vakcínou. Část studií ukazuje kombinaci třetí dávky od jiné společnosti, než byly první dvě dokonce za vhodnou.

Děkujeme za dotaz,
redakce

Výzva čtenářům Deníku a deník.cz

Je dost lidí, kteří jsou přesvědčeni, že média neříkají o covidu pravdu. Že zamlčují rizika, negativní dopady vakcíny a další zásadní informace, které jsou v rozporu s tím, co slyšíte od vlády a většiny expertů v televizi či čtete v novinách.

Možná, že tento pocit máte i vy či vaši blízcí nebo známí. Proto se na Vás obracíme s nabídkou: pošlete nám konkrétní informace o varovných případech spojených s pandemií či vakcinací, o nichž víte a o kterých se veřejně nikdo nedozví.

Svoje podněty, prosím, pište na email na adresu: alena.pancerova@denik.cz anebo poštou na adresu U Trezorky 921/2, 158 00 Praha 5 – Jinonice, na obálku nadepište Covid.

Každou upřímně míněnou informaci od Vás prověříme a bez ohledu na výsadek našeho šetření o ní v Deníku napíšeme.

Předem děkujeme,
Roman Gallo
šéfredaktor Deníku