„Spolupráce mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví nebyla dobrá. Hejtmani proto tlačili na aktivaci krizového štábu. Stane se platformou pro komunikaci mezi jednotlivými resorty a kraji,” uvedl Andrej Babiš, který dosud obnovení štábu odmítal, neboť vznikla vládní Rada pro zdravotní rizika, která pracuje od začátku srpna.

Na krizi je tu krizový štáb

ÚKŠ fungoval na jaře v době nouzového stavu především kvůli zajištění dodávek ochranných pomůcek z Číny, hlídání hranic a dodržování přijatých nařízení ministerstva zdravotnictví.

Původně ho řídil epidemiolog Roman Prymula, poté Jan Hamáček. Podmínkou jeho aktivace není vyhlášení nouzového stavu. Je to pomocný orgán vlády, která mu je nadřízena.

V době strmých nárůstů pozitivně testovaných lidí prosazoval opětovné zahájení práce Ústředního krizového štábu jak ministr vnitra Hamáček, tak celá opozice. Podle nich nejde o akt politického významu, ale o nutnou součást systému řízení v situaci, která si žádá jednotnou linii, efektivní komunikaci a koordinaci úkolů.

„Když takový orgán ze zákona k dispozici máme, měli bychom ho využít,“ konstatoval například Hamáček. Jako předsedu štábu ho za nouzového stavu zviditelnilo nejen rázné a srozumitelné vystupování, ale také červená mikina, v níž předstupoval před veřejnost. Ta se nyní stala stěžejní součástí kampaně ČSSD před krajskými a senátními volbami, jež se uskuteční 2. a 3. října.

Lékař a odborník na očkování Marek Petráš
Marek Petráš: Prototyp vakcíny proti covid-19 jsme dokončili