Denní počet testů v uplynulých dvou měsících až do neděle ani jednou neklesl pod 3000. Poměr nakažených k testovaným v květnu a ve druhé polovině dubna naopak stoupal nad jedno procento jen výjimečně. Denní přírůstek 38 nových případů nákazy ve srovnání s předchozími dny nijak vysoký není, v minulém týdnu je dokonce třetí nejnižší. Nedělní nárůst poměru nakažených k testovaným tak byl ovlivněn hlavně výrazným poklesem provedených testů.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

Do statistik ve srovnání s nedělí přibylo jedno úmrtí. Za poslední tři dny podle údajů ministerstva v ČR nikdo s covidem-19 nezemřel. Tyto statistiky ale nemusí být definitivní. "S ohledem na fakt, že vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně měnit právě z důvodu průběžného doplňování," uvedlo ministerstvo.

Koronavirem je nejvíce zasažená Praha. V hlavním městě zaznamenaly laboratoře od začátku epidemie 2124 případů nákazy. Následuje Moravskoslezský kraj s 1594 nakaženými. Na sto tisíc byvatel připadá v Praze více než 163 nakažených, druhou nejhorší bilanci má Karlovarský kraj se 154 případy nákazy na sto tisíc obyvatel. Naopak v Jihočeském kraji je na sto tisíc obyvatel pouze 29 nakažených.

Mírný průběh nemoci 

Také bilance úmrtí je nejhorší v Praze. S nákazou tam zemřelo 95 lidí. Moravskoslezský kraj eviduje 60 obětí, v Karlovarském kraji zemřelo 39 nakažených. Nejlépe je na tom Zlínský kraj se dvěma zemřelými. U většiny nakažených má ale nemoc mírný průběh. S covidem-19 je v Česku hospitalizováno 123 lidí, v těžkém stavu je 15 z nich.

Epidemiologové upozorňují na to, že celková plošná statistika už není úplně relevantní, za současné situace má smysl zaměřit se na monitoring na lokální úrovni. Největším ohniskem výskytu nemoci covid-19 v Česku je nyní důl Darkov těžební společnosti OKD v Karviné, kde se do nedělního večera nakazilo 347 zaměstnanců a jejich blízkých.

Epidemiolog Roman Prymula, jeden z hlavních protagonistů boje proti epidemii koronaviru, se dnes ujal funkce vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Stal se tak již jedenáctým zmocněncem současné vlády. Kabinet Andreje Babiše má mimo jiné zmocněnce pro lidská práva, sport či řešení vlastnických vztahů v česko-polském pohraničí.

Funkci vládního zmocněnce nabídl premiér Prymulovi poté, co ten vyjádřil svůj úmysl odejít z ministerstva zdravotnictví. Jedním z důvodu jeho odchodu bylo, že nezískal bezpečnostní prověrku, která je pro náměstky povinná. Prymula se již dříve nechal slyšet, že povinné prověrky zavedlo ministerstvo kvůli obavám z jeho popularity, což šéf resortu Adam Vojtěch odmítl.