Lež koluje po internetu ve formě printscreenu, tedy snímku obrazovky počítače s textem, který tvrdí, že prý každý, kdo se podrobí očkování, by si „měl být vědom, že tato do těla implementovaná látka je přihlášena podmíněně na dva roky“ a že se tedy údajně stává součástí „vědeckého experimentu“. V textu se dále zcela lživě tvrdí, že jde o dokument z webu SÚKLu, tedy Státního ústavu pro kontrolu léčiv. 

Případ podrobně rozebral server Na pravou míru tiskové agentury AFP, který se zabývá ověřováním reality. Ten kontaktoval mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv, která AFP potvrdila, že bez souhlasu dobrovolníků se žádné klinické testy neprovádějí a že všechny vakcíny proti Covid-19 používané v České republice jsou již řádně zaregistrované.

Lež se rozšířila nejdříve na Slovensku

Podle AFP se lživá zpráva začala masově šířit nejdříve na Slovensku, kde se objevila už v březnu s tím, že se do experimentu zapojila pro změnu Slovenská republika. Slovenský hoax se odvolával pro změnu na webové stránky slovenské soukromé zdravotní pojišťovny Dôvera a opět tvrdil, že všichni zaočkovaní jsou vlastně součástí klinického testování a že necháte-li se očkovat, stanete se automaticky součástí dobrovolníků, kteří budou po dobu dvou let sledováni, aby se zjistilo, jaké vedlejší účinky vakcína vlastně má.

Přednostní očkování seniorů začala provázet řada lží a dezinformací, ilustrační foto
Přibyla další lež o domovech důchodců, přes zjevnou nesmyslnost ji lidé šíří

Také slovenská zpráva samozřejmě lhala - dezinformátoři v tomto případě zneužili z webových stránek pojišťovny odpověď na otázku: "Budu po podání vakcíny navždy imunní?", která zněla: "Přesnou délku účinnosti vakcíny zatím nelze odhadnout, mimo jiné proto, že třetí fáze klinických zkoušek dobrovolníků proběhla relativně nedávno (v říjnu 2020). Zatím se dá s určitostí říci, že imunita trvá minimálně tři měsíce. Dobrovolníci zaočkovaní v rámci klinického zkoušení budou dále sledováni během dvou let, aby se získalo více údajů o účinnosti ochrany.“

Nebyla tedy v žádném případě pravda, že součástí klinického zkoušení jsou všichni, kdo se už na Slovensku nechali proti covid-19 očkovat. Přesto lživou zprávu sdílelo na Slovensku více než 1200 lidí uživatelů sociálních sítí.

Česko se do klinické studie dobrovolně hlásit nemůže

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková agentuře AFP sdělila, že Česká republika se do klinického hodnocení žádného neschváleného léčiva sama dobrovolně přihlásit nemůže. 

„O provedení klinického hodnocení musí někdo požádat, takzvaný zadavatel studie. Takový požadavek však žádná z farmaceutických firem nevznesla,” sdělila Brunclíková 6. května AFP.

Do Česka se dostala mezinárodní řetězově se šířící dezinformace o smrti kojence, jehož matka měla být krátce předtím očkována proti covid-19.
Kojenec zemřel po očkování matky, tvrdí hoax. A ničím to nedokládá

Stejně tak není pravda, že by v České republice mohla být na někom prováděna klinická studie bez jeho souhlasu. „V klinické studii má každý subjekt volbu, zda se chce nebo nechce klinického hodnocení účastnit. Není možné, aby byl někdo zařazen proti své vůli,” uvedla Brunclíková.

V Česku se navíc v rámci očkování používají podle oficiálního vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv pouze registrované vakcíny proti Covid-19, takže jejich použití není klinickým hodnocením.

Poslanec Lubomír Volný
Plánují vraždit lidi léčené ivermektinem, spustil Volný. Poslance šetří policie

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkČeská republika v současnosti objednává čtyři typy vakcín, a to od výrobců Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson&Johnson. Všechny čtyři byly registrovány v Evropské unii a mají tudíž klinické testy ukončené. Podle informací na stránce Ministerstva zdravotnictví bylo v Česku podáno již přes 3,5 milionu dávek vakcíny proti Covid-19. 

„V ČR není a ani nebylo dosud schváleno žádné klinické hodnocení, které by se týkalo použití neregistrované vakcíny proti Covid-19,” sdělila AFP Brunclíková. Nadále ovšem probíhají studie kontrolující bezpečnost a účinnost již schválených vakcín.