„Tři z nejďábelštějších entit na naší planetě byly před pár dny obviněny peruánským soudem ze spiknutí a vytvoření nového koronaviru za účelem dosažení světové dominance. Bill Gates, George Soros a členové rodiny Rockefellerů byli označeni za vinné z úmyslného rozšíření vitu SARS-CoV-2, který dosud ve světě zruinoval desetitisíce malých podniků a navždy změnil svět k horšímu.“

Tento text, uvedený ve slovenštině, zveřejnil 1. února pod titulkem „Soud v Peru rozhodl, že pandemii ‚vytvořili‘ Gates, Soros a Rockefellerovci“ dezinformační server Badatel.net. O tři dny později jej hromadně převzala celá řada dalších českých i slovenských dezinformačních serverů – objevil se například na slovenských serverech Slovanskenoviny.sk a Zemavek.sk nebo na českých serverech Pravdive.eu, Pozitivnisvet.cz či Nezavislamedia.cz. Ve všech případech šlo o servery, jejichž agendu tvoří časté sdílení hoaxů a nepravdivých či zavádějících zpráv. Odkaz na text se začal také šířit na českých i slovenských sociálních sítích.

Realita je ale jiná, než se článek svým titulkem a prvními odstavci pokouší naznačit. Peruánský soud totiž ve věci pandemie ani jejího původu vůbec o ničem nikdy nerozhodoval.

Podle internetové platformy na ověřování faktů Lead Stories (lze přeložit zhruba jako „Stěžejní příběhy“) se stalo jen to, že trojice soudců z Peru použila loni v prosinci jednu z mnoha nepodložených konspiračních teorií kolem původu covid-19 jako vhodnou výmluvu pro to, že v jiném soudním sporu, jenž s touto nemocí nijak nesouvisí, nebude rozhodnuto včas.

Jak se tedy ve skutečnosti všechno seběhlo?

Obvinění? Nikoli, výmluva

Verze příběhu převzatá českými a slovenskými dezinformačními servery se objevila poprvé ve španělsky psaném deníku 20minutos dne 11. ledna 2021.

Článek nesl titulek „Un tribunal peruano acusa a Bill Gates, Soros y Rockefeller de crear la covid-19“ („Peruánský soud obviňuje Billa Gatese, Sorose a Rockefellery, že vytvořili covid-19“) a uváděl, že peruánský soud ve svém usnesení, založeném na konspiračních teoriích, prohlásil, že covid-19 vynalezly „celosvětové kriminální elity“, jež podle soudců tohoto soudu představují multimilionáři jako George Soros, rodina Rockefellerů a podnikatel a spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates.

Jak ale ověřila platforma Lead Stories, v Peru žádný soud týkající se pandemie covid-19 nikdy neprobíhal. Došlo pouze k tomu, že jeden odvolací soud v tříčlenném složení zmínil pandemii jako důvod, proč včas nerozhodl o odvolání vězně proti délce jeho vazby a o žádosti o propuštění. Soud přitom konstatoval, že pandemii nemohl nikdo předvídat – kromě „jejích tvůrců“.

Podle peruánské právní tiskové služby lpderecho tři soudci ve svém prohlášení ze dne 21. prosince 2020 doslova uvedli: „Soudní řízení bylo paralyzováno v důsledku pandemie covid-19, kterou vytvořily zločinecké elity vládnoucí světu a která paralyzovala aktivity téměř ve všech národech světa… Tato událost byla nepředvídatelná a je oprávněnou příčinou, jež zabránila a bude i nadále bránit nejen práci světových soudů, ale také všem ekonomickým, sociálním a kulturním aktivitám… Žádná světová vláda, občané a soudci ani obrana obviněných nemohou tvrdit, že tato epidemie byla ‚předvídatelná‘, s výjimkou jejích tvůrců v Novém světovém řádu, jako byli Bill Gate (sic, pozn. Lead Stories), Soros, Rockefeller atd., kteří ji řídili a stále ji řídí s odporným tajnůstkářstvím uvnitř svého prostředí v nitru světových korporací…“

Soudci tedy ve skutečnosti o původu pandemie nerozhodovali, pouze se na ni s odkazem na jednu z mnoha konspiračních teorií vymluvili.

Tisková služba Ipderecho dále zveřejnila oznámení nejvyšších soudních autorit v Peru z 11. ledna 2021, že zahájí vyšetřování všech tří soudců.

Kde se vzal koronavirus?

Existují nicméně nějaké reálné indicie, že by nákazu covid-19 skutečně vytvořila nějaká spiklenecká skupina multimilionářů? Podle mezinárodních zdravotnických institucí nikoli. Ačkoli přesný původ a místo vzniku viru nebyly dosud s konečnou určitostí identifikovány, řada virologů a dalších vědců studujících tento problém se přiklání k názoru, že se na lidi rozšířil pravděpodobně z netopýrů na tržišti v čínském Wu-chanu.

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkPodle Světové zdravotnické organizace i podle amerického národního zdravotního institutu Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí pochází koronavirus způsobující onemocnění covid-19 ze světa zvířat. „Neznáme přesný zdroj ohniska rozšíření koronavirového onemocnění z roku 2019 (covid-19), ale víme, že pocházelo původně od zvířete, pravděpodobně netopýra,“ uvedlo 21. ledna 2021 Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.

Světová zdravotnická organizace ve své loňské zprávě konstatovala, že všechny dosud izolované koronaviry SARS-CoV-2 z lidí jsou geneticky blízce příbuzné s koronaviry izolovanými z populací netopýrů, konkrétně netopýrů z rodu Rhinolophus. S koronaviry izolovanými z netopýrů úzce souvisel také vir SARS-CoV, jenž v roce 2003 způsobil vypuknutí nemoci SARS.

Letos v lednu dále oznámila, že svolala mezinárodní tým, jenž zpracuje o původu viru SARS-CoV-2 globální studii.