V čem bude změna spočívat? Nyní se rodičům za dobu péče o malé dítě do čtyř let do důchodu počítá pouze průměrný výdělek za dobu jejich pracovní aktivity.

Podle návrhu nové legislativy by se mělo nově při výpočtu důchodu za toto období vycházet z aktuální průměrné mzdy v daném roce. „Při zavedení tohoto opatření by se mohlo průměrné zvýšení důchodu pečujících pohybovat v několika stovkách korun měsíčně,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Matky v důchodu bývají podle Jurečky dosud často znevýhodněny za to, že svůj čas věnovaly péči o potomky a jejich výchově. „Děti jsou naše budoucnost, a proto každý, kdo na svět přivede dítě a vychovává je, má být patřičně oceněn,“ tvrdí Jurečka.

Výchova dětí místo kariéry

Pokud tato úprava projde schvalovacím procesem ve vládě a parlamentu, měla by platit od roku 2026. Lidé, jichž by se týkala, poté nebudou muset o nic žádat. Důchod jim úředníci upraví automaticky. Pokud ale mají natolik vyšší průměr ze svých skutečných výdělků, že by se jim výpočet vycházející z průměrné mzdy nevyplatil, mohou požádat o jeho použití. Potom tedy budou brát více peněz.

Vše o důchodech na jednom místě. Čtěte speciál Deníku.

Za zavedení tohoto opatření vládu chválí například někdejší předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody, ekonomka a nedávná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. „Fiktivní vyměřovací základ je jednoznačně pozitivní opatření pro rodiče dětí a pečující osoby, kteří jsou ve výměře starobního důchodu ‚trestáni‘ za to, že se místo kariéry věnovali výchově dětí nebo péči o osobu blízkou,“ prohlásila Nerudová.

Připomněla, že díky změně metodiky výpočtu důchodu jim vzroste vyměřovací základ, a proto se výpadek v jejich kariéře nebude tolik odrážet na nízké penzi. „Toto opatření jsem prosazovala už v bývalé důchodové komisi a jsem ráda, že se panu ministrovi podařilo v některých aspektech navázat na práci tohoto širokého týmu expertů,“ pochválila Jurečku Nerudová.

Nespravedlivé zvýhodnění?

Opatření ale nemá jen samé bezvýhradné příznivce. Předsedkyně spolku Senioři ČR Jana Ouředníčková naopak namítá, že se jím nespravedlivě zvýhodňují ženy s nízkými příjmy způsobenými jejich nízkou kvalifikací.

„Když budete tři roky na mateřské postupně se sedmi dětmi, tak získáte do důchodu 28 započtených let o výši průměrné mzdy, které ale nedosahuje větší část obyvatel,“ podotkla Ouředníčková.

Spočítejte si na kulkulačce výši důchodu od června 2023:

Férovým řešení by podle ní proto bylo ženám pro dobu strávenou na mateřské počítat důchod z příjmu v období předcházejícím nástupu na mateřskou. „Pokud by v té době ještě nepracovaly, pak by to bylo vhodné podle minimální mzdy, která je v tom roce uzákoněna,“ navrhla Ouředníčková.

Takto vysoká podpora žen za dobu péče o děti je ale podle ní nezasloužená. „Děti jsou naše volba, neděláme si je přece kvůli státu,“ prohlásila. Matkám, které vychovaly děti, ostatně již od letošního roku zvyšuje důchod nově zavedené výchovné ve výši 500 korun měsíčně.

Švédský přístup jako řešení? 

Podle ekonoma Petra Brabce z Vysoké školy ekonomické v Praze by bylo správnou cestou, jak vyrovnat rozdílnou výši starobních důchodů mužů a žen, srovnat jejich příjmy už v době pracovního života.

„V rámci rodinné politiky lze zkoušet švédské přístupy rozdělené péče mezi muže a ženu, tedy minimální dobu péče muže o dítě a současně navrácení ženy do pracovního procesu dříve,“ uvedl Brabec.