close Balíček a já info Zdroj: Deník zoom_in Balíček a já Dopady vládního balíčku se v příštím roce nevyhnou ani rodinám. Jako ostatní se budou muset vyrovnat se změnami sazeb daně z přidané hodnoty. A stát přímo na ně namířil další škrty. Mnohým zruší dosavadní slevu na dani na manželku, všem potom takzvané školkovné pro rodiny s dětmi v předškolním věku ve výši až 17 300 korun za rok.

Odborníci očekávají, že největší dopad budou mít tato opatření na rodiny se středním příjmem. „V tomto případě záleží na tom, kolik kdo čerpá slev na dani. Nízkopříjmových rodin se to v podstatě netýká, protože daně z příjmu většinou ani neplatí,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Na co se od ledna 2024 mají připravit živnostníci? Dozvíte se v prvním díle nového podzimního seriálu Deníku:

Nejvíce postiženy budou rodiny, kde má jeden z partnerů střední nebo vyšší příjem a druhý zůstává doma a stará se o dítě předškolního věku starší tří let. „Nejenže již nebudou mít školkovné, ale nevejdou se ani do slevy pro manželku,“ vysvětlil Hradil.

Podle Kláry Kalíškové z CERGE-EI ale takto silně nebudou postiženi všichni. „Takováto rodina to pozná velmi významně, ale zároveň je to úzce specifikovaný typ rodiny,“ míní Kalíšková.

Plošně se ostatních dotknou spíše jiná úsporná opatření. „Třeba zavedení plateb na nemocenské u zaměstnanců bude v řádech stokorun měsíčně,“ podotkla.

Rodin s nižším příjmem se může citelně dotknout další novinka: výrazné zpřísnění podmínek pro lidi pracující na dohodu o provedení práce. Pokud si dosud takto u jednoho zaměstnavatele vydělají méně než 10 tisíc korun, nemusí platit pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Pokud takto pracují u více zaměstnavatelů, neplatí pojistné ani z výrazně vyšších měsíčních příjmů.

Podívejte se na přehled změn, které vstoupí v platnost od roku 2024:

Od příštího roku to nebude možné. Platit pojistné budou muset, pokud si u jednoho zaměstnavatele vydělají více než 25 procent průměrné mzdy anebo více než 40 procent průměrné mzdy od všech zaměstnavatelů. Všechny dohody o provedení práce se nově budou evidovat.

Zaměstnavatelům se to nelíbí. „Administrativa kolem toho, že musíte každého brigádníka hlásit, je odrazuje,“ uvedla Jana Jáčová ze společnosti UOL Účetnictví.

Firmám proto narostou náklady. Zájem o brigády přitom podle ní mohou ztrácet i samotní pracovníci. „Někteří možná radši zůstanou doma, než aby to platili,“ podotkla.

close Balíček a já info Zdroj: Deník zoom_in Balíček a já Jaké úspory a změny nás čekají od ledna 2024? Nový seriál Balíček a já mapuje dopady chystaných vládních opatření na jednotlivé skupiny obyvatel. Každý týden nový díl na denik.cz a v tištěném Deníku.