Poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Tak se jmenuje trestný čin, jehož celé znění si ve zkráceném přípravném trestním řízení vyslechli od nymburských policistů dva mladíci ve věku 20 a 21 let.

Do té doby bezúhonní mladí muži budou asi dlouho vzpomínat na září letošního roku. Oba dva úspěšně zvládli zakončení svého studia maturitní zkouškou, po níž následovala oslava tohoto pro ně bezesporu jednoho z důležitých životních kroků. „Oba mladíci se poté, co svůj úspěch zapili, vypravili pěšky domů. V cestě jim ale zřejmě překážely dopravní značky, a tak některé z nich vyvrátili a poslali je k zemi,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

| Video: Youtube

Pohled na vyvrácené značky se naskytl druhý den ráno policistům z Poděbrad, kteří v městské části Žižkov našli a zadokumentovali hned několik dopravních značek, které byly vyvrácené. Jednalo se například o značku určující hlavní silnici, zákaz předjíždějí, označující tvar křižovatky, autobusovou zastávku, označující začátek obce, práce na silnici, zákaz podomního prodeje, či dopravní značky k dodržování rychlostních limitů. Jednalo se o celkem osm dopravních značek, jejichž vyvrácením vznikla bezmála desetitisícová škoda.

Následovalo šetření ke zjištění konkrétní osoby či osob, které by mohly mít toto jednání na svědomí. Policistům pomohly i kamerové záznamy, které mladíky a jejich náročnou cestu domů zaznamenaly. „Dalším prověřováním se pak dostali k dvěma mladým mužům ve věku 20 a 21 let, kterým ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z poškození a ohrožení obecně prospěšného zařízení,“ doplnila policistka.

Čerství maturanti se k činu se doznali a uhradili i způsobenou škodu. „Státní zástupce pak s ohledem na tyto okolnosti a dosavadní bezúhonný život mladíků, podmíněně odložil podání návrhu na potrestání, což v jejich případě považoval za dostačující,“ konstatovala Vlasta Suchánková.

Mladíci tak budou mít důležitý životní krok - složení maturity - spojený nejen s příjemnými pocity ze složení zkoušky z dospělosti, ale současně i s méně příjemnými událostmi, a to prvním setkáním se zákonem.