Jeden muž vařil, druhý mu pomáhal a žena prodávala.

Takové bylo rozložení sil ve skupině výrobců a dealerů pervitinu, které v těchto dnech zadrželi policisté v Milovicích. Při domovní prohlídce v bytě, který se nachází v rekonstruovaných důstojnických objektech za současnou služebnou obvodního oddělení milovické policie, zabavili kromě kompletní varny i 50 gramů drogy. Pervitin přitom vařili o kus dál v opuštěných objektech.

Kriminalisté skupinu sledovali delší dobu. Po měsících pozorování a sbírání důkazů zasáhli 15. července. „Zadrženy byly za pomoci zásahové jednotky tři osoby. Dva muži ve věku 28 a 33 let, žena ve věku 36 let. Hlavním vařičem byl nejmladší z nich," uvedla policejní mluvčí Petra Potočná.

Kriminalisté zatím upřesňují množství drogy, kterou skupina uvařila a prodala. Jisté je to, že gram pervitinu prodávali za běžnou cenu 1 tisíc korun.

Oba muži jsou stíháni vazebně, žena je vyšetřována na svobodě. Všem hrozí za nedovolenou výrobu a distribuci drog v krajním případě až 5 let vězení.

Další skupinu rozprášili už v dubnu

Jinou organizovanou skupinu, která se zabývala výrobou a distribucí drog, kriminalisté pozatýkali už v dubnu letošního roku. Jednalo se o celkem 10 osob. Hlavní organizátor žil v poděbradské čtvrti Kluk. Jeden z vařičů ovšem bydlel také v Milovicích.

Část skupiny dojela za hranice do polských lékáren nakoupit potřebné léky k výrobě pervitinu. Zatímco u nás je tento lék ve větším množství nedosažitelný, polské zákony k němu umožňují volný přístup, čehož skupina využila. Vařilo se nejen v Milovicích, kde sídlil jeden ze zadržených vařičů a kde také byla varna zajištěna, ale na různých místech. „Drogu vařili například na pokojích hotelů a ubytoven," uvedl Michal Dupák, vedoucí kolínské kriminálky, která případ zaštiťovala. Varna byla totiž mobilní.

Hotová droga, navážená a zabalená 
v pytlících po příslušných dávkách, putovala prostřednictvím dealerů do Poděbrad, Milovic, Čelákovic, Brandýsa a Českého Brodu. Podle výsledků šetření skupina uvařila a prodala nejméně jeden kilogram pervitinu. Při ceně jeden gram za jeden tisíc korun lze jednoduše spočítat, že si touto činností mohli vydělat přibližně jeden milion korun.