Stalo se to v pondělí 10. prosince, kdy celníci vyrazili na kontroly na dvou místech kraje, informovala ve středu Yvona Matějková z Celního úřadu pro Středočeský kraj. Z Dobříše odvezli do svých skladů tři takzvané kvízomaty, jimž chyběla povolení ministerstva financí. Tyto přístroje se podle celníků chovají jako běžné VHP neboli výherní hrací přístroje – jen s tím rozdílem, že hráč musí předtím, než se pustí do prohánění tlačítek, odpovědět na jednoduchou otázku.

Častěji bývají podle celníků k nalezení zvláště tam, kde místní vyhláška hazard zakazuje. To je právě případ Dobříše; vyhláška omezující činnost heren tam platí již od počátku loňského roku. Některé automaty ve městě však mají povolení k legálnímu provozu až do roku 2019. Druhá kontrola, jež byla v pondělí spojena s „úlovkem“, se odehrála v Mnichovicích. „V tamější nelegální herně byly zadrženy čtyři kusy technických herních zařízení,“ uvedla Matějková.

Nárůst aktivit provozovatelů hazardu zaznamenávají středočeští celníci napříč celým krajem. Odpovědí jsou kontroly: intenzivní – a ještě intenzivnější. „V kontrolách zaměřených na potírání nelegálního hazardu budou celníci intenzivně pokračovat i nadále, protože podnikavců, kteří se snaží obcházet zákon, provozují hazardní hry bez povolení a vyhýbají se placení daní, je stále dost,“ zdůraznila Matějková. S dodatkem, že nelegální herny prohlubují závislost hráčů a okrádají stát na daních.

Současný zákon o hazardních hrách stanoví, že výhradně v hernách a kasinech, fungujících jako podnik s tímto speciálním zaměřením, může být povoleno provozování přístrojů splňujících předepsané technické požadavky: musí například umožňovat identifikaci hráče, sledovat stav uživatelských kont, mapovat dobu strávenou při hře… Snahou o odpověď a reakci provozovatelů na omezující pravidla je mimo jiné právě zavádění kvízomatů.

I když se vlastně jeví a chovají jako běžné automaty, provozovatelé trvají na tom, že jde o něco jiného. Argumentují tím, že jestliže je před vlastní hrou nutno odpovědět na kvízovou otázku, nelze hovořit o hazardu. O výhře a prohře pak podle nich nerozhoduje náhoda, ale „kombinace vědomostního a dovednostního principu“.

Celníci však opakovaně upozorňují, že hrát se zástupci státní moci takovéhle hry může být docela hazardní. Připomněla to i Matějková. „Za porušení zákona o hazardních hrách může být ve správním řízení uložena pokuta až do výše 50 milionů korun. Zadržená zařízení a finanční prostředky pak mohou propadnout ve prospěch státu,“ konstatovala.