Tyhle souvislosti alespoň vysvítají z výslechu 25letého Petra Š. z Lysé nad Labem, který se od čtvrtka zpovídá z loupežného mordu spáchaného 22. října pozdě večer v Čelákovicích.

Loupežná vražda

Nezaměstnaný Š., který ten den už měl sobě asi 17 piv a nejméně tři panáky, podle státního zástupce Tomáše Milce i podle vlastního přiznání osudného večera sedl v centru Prahy do taxíku a nechal se odvézt do Čelákovic. Třiašedesátiletého muže za volantem taxikářské fabie tam nasměroval do odlehlé ulice za vlakovým nádražím. Když ale mělo dojít na placení za svezení, pasažér - tehdy ještě 24letý - vyrukoval s nožem. A také s výzvou, která nepřipouštěla mýlku: "Dej sem prachy!" Taxikáři se stalo osudným, že lupiči nevyhověl. Jakmile se k mladíkovi na zadním sedadle otočil a chytil ho za ruku, Š. zaútočil.


Kuchyňským nožem, který nosil za pasem kalhot nebo ukrytý v rukávu, muže sedícího za volantem nastartovaného auta bodl směrem od ramene ke krku. "Pak se zmocnil peněženky s nejméně 1200 korunami a utekl," konstatoval žalobce Milec, jenž Petra Š. viní z vraždy spáchané s
úmyslem získat majetkový prospěch. Rána nožem se šestnácticentimetrovou čepelí byla smrtelná. Zraněný sice ještě stihl zavolat na tísňovou linku 112 a také se mu snažili pomáhat náhodní svědci, kteří ho objevili ještě před příjezdem záchranářů - nebylo to ale nic platné. Následek přetnutí tepny a
velkých žil byl neodvratný. Nešťastník vykrvácel ještě v sanitce.

Jen okamžitý nápad?

"Nechtěl jsem ho zabít ani mu ublížit; jen zastrašit," tvrdil Š. policistům po svém dopadení - a totéž zopakoval i ve čtvrtek v jednací síni soudkyni Evě Miláčkové s dodatkem, jak moc svého činu lituje. Popřel, že by do taxíku v Praze sedal už s úmyslem získat peníze. To ho prý napadlo až cestou. Původně se jen chtěl nechat odvézt - a pak uplatnit svůj oblíbený trik. Totiž: utéct bez placení. Osudného 22. října prý měl hodně upito už ve chvíli, kdy se večer sešel na Masarykově nádraží v Praze se svou přítelkyní. S o rok a půl mladší ženou a maličkou dcerkou původně bydleli společně. Když však
kvůli potížím s placením nájmu o bydlení přišli, partnerka s dítětem se odstěhovala ke své matce aŠ. se protloukal všelijak; útočiště nacházel u kamarádů i u jedné známé. S přítelkyní ale nadále zůstával v úzkém kontaktu. Právě od ní ostatně pouhý den před činem dostal vražedný nůž. "Ale ona nevěděla, nač ho chci; netušila, že má být na mou obranu," tvrdil u soudu obžalovaný, jenž podle vlastních slov měl na Nymbursku, kde nejčastěji pobýval, "nějaké nepřátele".

Partnerka nic nevěděla

Chvíle krátce před vraždou i po ní trávil Petr Š. právě se svou přítelkyní. Té zavolal z Prahy, aby za ním přijela vlakem, a počkal na ni na Masarykově nádraží. Pak si šli sednout do kavárny, načež se Š. vydal pro peníze. Přendal si nůž do rukávu a v parku před hlavním nádražím číhal na vhodnou oběť. "Nenašel jsem ale odvahu někoho přepadnout," prohlásil s tím, že dvojice se poté vrátila na Masaryčku a mladá žena vyrazila vlakem domů. Partner ale velkoměsto neopustil. Měl prý chuť se ještě projít a někde něco popít. Bez peněz a bez placení. Plány prý změnil ve chvíli, kdy potkal taxík a napadlo ho, že by se mohl nechat odvézt do Čelákovic.

Proč právě tam? No, prostě do Čelákovic. Do města, kde má kamarády. Ani za svezení ale Š. platit nehodlal. Ostatně - neměl u sebe ani
korunu. "Proto jsem řidiče navigoval do odlehlé ulice, kde jsem původně chtěl utýct," vysvětloval obžalovaný. "A mezitím mě napadlo, že bych mohl chtít peníze," tvrdil s tím, že se přepadení zvrtlo. Taxikář se k němu otočil a chytil ho za rameno. "Že se nestydíš," pronesl prý, zatímco se volnou rukou natahoval po přihrádce v autě. "Mě napadlo, že vyndá střelnou zbraň, a tak jsem ho bodl," řekl
obžalovaný.


Podle jeho tvrzení zraněný taxikář vystoupil a snažil se držet zadní dveře. On ho ale silou přetlačil, otevřel si a vylezl z auta také. Pak prý už mu už oběť dobrovolně vydala kasírtašku, v níž bylo více peněz, než tvrdí žalobce Milec. Ještě prý asi pět stovek v mincích; dohromady zhruba 1700 Kč. Od zraněného muže pak prý utekl, aniž by jeho auto dále prohledával. Jak se dostala jeho pachová stopa na přední sedadlo spolujezdce, nicméně vysvětlit nedokáže. Z místa činu odjel vlakem - a když v Lysé vystoupil, ukázalo se, že stejným spojem přicestovala z Prahy jeho partnerka, kterou opustil na Masarykově nádraží. Jen jí prý ukázal krvavá kolena a zeptal se, co se stane člověku, když je bodnutý nožem do krku. "Asi vykrvácí," dostalo se mu odpovědi.

Rozmnožil peníze k nule

Více z něj prý jeho družka nedostala. Vše jí prý začalo docházet až později, když se o vraždě v Čelákovicích dočetla na internetu. "Zeptala jsem se ho: Kolikrát jsi bodl toho taxikáře? A on odpověděl: Jednou - a nezapomenu na tu větu: Že se nestydíš," vypověděla mladá žena, která v případu figuruje jako svědkyně.

Krvavé peníze, o jejichž původu prý ale v té chvíli neměla ponětí, nicméně pachateli pomohla utrácet. Po shledání na nádraží v Lysé se dvojice vydala taxíkem do Nymburka, což vyšlo na pětistovku. Zbytek kořisti pohltila návštěva herny. "Snažil jsem se ty peníze nějakým způsobem rozmnožit," vysvětlovalŠ. trestnímu senátu. Rozmnožení se ale nekonalo. Automaty a konzumace pohltily vše, do poslední koruny. Zpět do Lysé už se jelo zase vlakem.

Obžalovaný, kterému hrozí i výjimečný trest, by verdikt mohl vyslechnout již v pátek. "Pokud vše půjde podle očekávání, rozsudek předpokládám," potvrdila Deníku soudkyně Miláčková, že rozpis jednání prozatím platí.

Krádeže, podvody, ale i násilí
Jako oběť okolí se zřejmě bude ve svém závěrečném návrhu snažit představit obžalovaného jeho obhájkyně Klára Slámová. Naznačují to její dotazy, které Petra Š. přiměly uvést, že ho táta kantor mlátil a v sedmnácti ho vyhodil z domu na ulici. U soudu ale také zaznělo, že muž, kterému prý vůli nízkému platu ani nestálo za to jezdit do práce, má s trestnou činností bohaté zkušenosti. Poprvé byl pro krádež odsouzen v roce 2005, ve svých osmnácti - a rovnou vyfasoval půl roku nepodmíněně. Další tresty za krádeže následovaly v letech 2006 a 2007. Loni byl Š. odsouzen za podvody, a to nejen Okresním soudem v Nymburce, ale i Městským soudem v Brně. Právě tam dostal svůj zatím nejpřísnější trest - 18 měsíců ve věznici s ostrahou. Brněnský soud mu tento trest udělil za podvody páchané na internetovém aukčním portálu, kdy se podle spisu mělo jednat o 42 skutků. A mimochodem - před soudem se ocitl i pro násilné činy. Kvůli napadení přítelkyně, která je dodnes jeho družkou. "Ano, několikrát na mě zaútočil. Mlátil mě pěstmi a kopal - vždycky to bylo po požití alkoholu," potvrdila svědkyně.