Možný únik na cle, dani z přidané hodnoty a spotřební dani vyšetřovatelé propočetli na zhruba 12,9 milionu korun. Ve všech třech letošních případech (tedy včetně výroben odhalených na Plzeňsku a na Prachaticku) byla daňová ztráta vyčíslena celkem na 175 milionů korun.

Padělky určené pro Anglii

Na rozdíl od předchozích úlovků, kdy vietnamské výrobny zřejmě zásobovaly padělaným kuřivem zejména tržnice, miniprodejny a krámky typu večerka, pracoval chvalovický provoz hlavně na export. Padělané cigarety byly určeny k prodeji na území Velké Británie.

Také v tomto případě ale výrobu organizovala skupina cizinců. „Neměli povolení k legálnímu pobytu v České republice,“ řekl o pachatelích Nováček. Bližší podrobnosti k akci, jež nese krycí označení Balvan, ovšem celníci prozatím tají. „Případ je v dalším šetření, v této chvíli uvést více detailů nelze,“ vysvětlil ředitel odboru pátrání Generálního ředitelství cel Milan Poulíček.

Známé je pouze to, že pátrání po výrobně, o jejíž existenci získali poznatky vlastním šetřením, zahájili detektivové pražské celní správy už loni. K dispozici jsou také číselné údaje, které dávají tušit rozsah zabaveného kontrabandu.

Celníci na místě zabavili 620 tisíc již zhotovených cigaret a také značné množství surovin: bezmála sedm a půl tuny jemně řezaného tabáku, dvě a půl tuny materiálu určeného pro výrobu krabiček či kartonů a pět a půl tuny filtrů, cigaretových papírků a obalového celofánu. Nechyběla samozřejmě ani technika, byť již poněkud muzeálního charakteru – výrobní stroj Mark 8 a balička značky Molins.

Vše bylo dočasně uloženo v utajovaných celních skladech, aby zajištěné zásoby mohly posloužit jako důkaz. Později budou zlikvidovány ve spalovně.

Za mříže až na 12 let

Jak dále upřesnil Jiří Barták z Generálního ředitelství cel, souvislosti s odhalením nezákonné výroby, skladování a distribuce cigaret je vedeno trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a jiné podobné platby. V případě uznání viny soudem hrozí pachatelům nejen vyhoštění z České republiky, ale také pobyt ve vězení v rozmezí od pěti do dvanácti let. Celníci ovšem zatím neupřesnili, o jak rozsáhlou skupinu se jedná.

Chytají také malé ryby

Celníci se zaměřují nejen na potírání nelegálních producentů tabákových výrobků, ale intenzivně začali stíhat i jejich nezákonný prodej v oficiálních obchodech. V rámci akce Trafika už zkontrolovali 5350 provozoven. „Nelegální prodej jsme zjistili ve 153,“ pochlubil se ředitel úspěchem svého týmu ředitel sekce pátrání a dohledu Generálního ředitelství cel Miroslav Nováček.