„Starosta se na celé trestné činnosti podílel mnohem větším podílem, než účetní. Byl pánem v obci, kde neexistují doteď žádné kontrolní mechanismy. Rozhodoval, o čem chtěl. Je s podivem, že i přes stávající situaci je stále v pozici starosty. To svědčí o tom, že v obci panuje nadále nepořádek."

To jsou slova soudce Jiřího Rajma, která zazněla v rámci zdůvodnění rozsudku v jedné z nejsledovanějších současných kauz na Nymbursku. Za zpronevěru více než 4 milionů korun z obecní pokladny a zneužití pravomocí úřední osoby byl starosta Pískové Lhoty Radovan Staněk odsouzen nepodmíněně k pěti letům vězení. „Dále se odsuzuje k zákazu výkonu činnosti funkce starosty či člena Rady na dobu pěti let a finančnímu trestu ve výši 490 tisíc korun," doplnil soudce.

Čtěte také: VIDEO: Řidič letěl křovím, vůz utopil v náhonu

Druhá obžalovaná, účetní obce, kterou však podle rozsudku starosta při získávání peněz využíval a sama měla z machinací s účetními doklady minimální zisk, dostala podmíněný tříletý trest s odkladem na pět let. Také musí zaplatit 280 tisíc korun a nesmí pět let dělat účetní. Oba pak musí obci uhradit škodu, která byla vyčíslena na 4,2 milionu korun.

Starosta byl po vynesení rozsudku viditelně rozladěn. „Nebudu to komentovat, 50. léta," prohodil při odchodu ze soudní místnosti. Účetní se na místě rozplakala.

Sdílnější byl po skončení hlavního líčení starostův obhájce Bohumil Sedlatý. „Co se týče hodnocení důkazů, řekl bych, že rozsudek je do značné míry založený na spekulacích. Domnívám se, že odůvodnění, které jsme slyšeli v ústní formě, je nedostatečné," řekl Nymburskému deníku Sedlatý.

Starosta Radovan Staněk se na místě proti rozsudku odvolal, účetní Vanda Špačková si stejně jako státní zástupkyně vzala čas na rozmyšlenou. Rozsudek tedy není pravomocný a případem se bude dále zabývat krajský soud.

Čtěte také: V řeznictví u sídliště objevili veterináři špínu a hlodavce. Prodává ale dál

Rozpory v účetnictví

Co se vlastně mělo stát? Když si v prosinci 2014 místostarosta František Doležal vyžádal k nahlédnutí účetní knihu, zjistil v ní zásadní rozpory. Proto podal trestní oznámení. Následné vyšetřování ukázalo, že v letech 2010 až 2014 docházelo k falšování faktur, proplácení prací, které pro obecní úřad nikdo nevykonal. Proplácena byla i nafta na soukromé cesty starosty a vznikly i další až neuvěřitelné machinace. „Některé věci zakoupené pro obec byly vyfakturovány opakovaně. Příkladem může být semafor uprostřed vsi, který má obecní úřad vyfakturován dokonce třikrát," uvedl Marek Šmíd, zástupce vedoucího odboru policistů v Nymburce.

Účetní s policií při odhalování jednotlivých podvodů spolupracovala a přesně popsala, jak ke všemu docházelo. Podle jejích slov vše začalo jedním falešným cestovním příkazem, který vyrobila na příkaz starosty. Starosta pak na účetní vyvíjel tlak, aby vyráběla další falešné dokumenty, které měly zakrýt čerpání peněz obce pro soukromé účely. Zejména pak na stavbu starostova nového domu. „Při vyšetřování se ukázalo, že v roce 2011 bylo 52% všech obecních plateb vyplaceno nesprávně. To je také rok, kdy starosta dostal povolení na stavbu domu," poznamenal soudce.

Účetní přiznala, že se bála přijít o zaměstnání, jelikož se starala o nezletilou dceru, navíc byla v tíživé situaci po úmrtí matky. Proto se neozvala a tlaku starosty přes naléhavé upozornění, že takto účetnictví dělat nemůže, podlehla. „Moc toho všeho lituji. Měla jsme to oznámit dřív," kála se u soudu.

Naopak starosta stále vše popírá a tvrdí, že na machinace v účetnictví přišel až s vypuknutím skandálu na konci roku 2014. Soud však uvěřil důkazy podpořené výpovědi účetní a mnohem přísněji potrestal starostu.

Čtěte také: Rekonstrukce bazénu: Vstupní a šatnovou část čeká demolice