Loupež, krádež a neoprávněné držení platební karty. Z těchto činů byli obviněni dvaadvacetiletý Přemysl Loudín z Benátek nad Jizerou a jeho o rok starší kamarád Aleš Ďuráč z Bakova. Oba si na konci hlavního líčení vyslechli podmíněné tresty. A to i vzhledem k tomu, že zatím neměli žádný problém se zákonem.

Co se vlastně stalo? 17. října se mladíci sešli v Benátkách a vyrazili na výlet. Bez konkrétního cíle a účelu. Frustrovaní nedostatkem peněz přišli na „skvělý“ nápad: okradou náhodnou ženu o kabelku, v které tušili peníze.

Na autě vyměnili espézetky, aby je případní svědci neměli podle čeho identifikovat.

Dojeli až do Poděbrad a pět minut před pátou odpolední zahlédli svoji budoucí oběť. Dvaapadesátiletá Jana Šafaříková šla z práce domů po Husově ulici směrem k ulici Na Chmelnici, kde bydlí. Přes rameno kabelku, v ruce igelitku.

Pak se vše odehrálo během několika vteřin. I podle výpovědi hlavního aktéra, Přemysla Loudína. „Aleš zastavil s autem opodál, já jsem vyběhl a přiblížil jsem se zezadu k té ženě. Snažil jsem se ji strhnout kabelku, ale o igelitku se v dolní části ruky zasekla,“ uvedl před soudem Loudín.

V tu chvíli ale pochopil, že kabelku musí získat stůj co stůj. Proto zabral větší silou, žena upadla na zem a přes značný odpor bránící se ženy se lupiči kabelku podařilo vyrvat. „Přitom ještě táhl ženu zhruba dva metry po zemi, čímž ji způsobil zranění,“ uvedla státní zástupkyně.

To napadená žena doložila lékařskou zprávou i fotografií sedřené nohy.

Loudín se snažil soudu vysvětlilt, že násilí užít v žádném případě nechtěl.

Mezitím jeho kumpán přijel s autem blíž, Loudín do něj naskočil a jeli směr Babín. Tam se chtěli ukradených věcí zbavit, kromě několika stovek, o které jim šlo. Jenže tam už je dohonila a zadržela policie.

Soudce nakonec Loudínovo jednání kvalifikoval jako loupež, jeho šoféra pak odsoudil za krádež. Prvně jmenovaný dostal podmínku 30 měsíců s odkladem na 4 roky, Ďuráč pak podmínku dvouletou. „Domnívám se, že pro užití násilí se Loudín rozhodl až v průběhu činu, ale rozhodl se tak, proto je to kvalifikováno jako loupež,“ vysvětlil soudce Jiří Nápravník.

Obhájkyně i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti verdiktu odvolají a případ se tak dostane ke krajskému soudu.