To vše nalezl šestatřicetiletý muž z Kolínska při procházce lesem za obcí Sány na pomezí Nymburska a Kolínska. Na místo byl přivolán pyrotechnik.

Procházku s nečekanou pointou absolvoval nálezce v neděli dopoledne. „Nález byl ohlášen v 11.10 hodin. Muž uvedl, že při procházce lesem objevil munici,“ uvedla mluvčí nymburských policistů Zuzana Tuzarová.

Přivolaný pyrotechnik měl před sebou doslova arzenál, který je jak sovětské, tak německé výroby. Mimo jiné byla objevena zrezivělá dělostřelecká mina se zapalovačem sovětské výroby, dále ruční granát se zapalovačem německé výroby, 53 kusů nábojů do samopalu sovětské výroby a další věci,“ řekla policejní mluvčí.

Místo bylo okamžitě zajištěno a prohledáno bylo i okolí. Po shromáždění veškeré munice pyrotechnik rozhodl o jejím dalším osudu. „Všechno bylo převezeno na bezpečné místo, kde dojde ke zničení těchto věcí,“ doplnila Tuzarová.

Je to jen pár dnů, kdy se objevila nebezpečná munice v tradiční lokalitě podobných nálezů, totiž v Milovicích. V posledním případě byla nalezená munice zlikvidována na místě nálezu, v bývalém vojenském prostoru.

Ani v jednom případě nedošlo k žádnému zranění.