115 dobrovolných hasičů se účastnilo nočního cvičení na sklonku uplynulého týdne. Cílem akce bylo vyzkoušet si koordinaci při pátrání po nezvěstném člověku. V daném případě se mělo jednat o devítiletou holčičku.

Příprava se konala v sídle nymburských hasičů. „Nezletilá holčička se nevrátila ze školy domů a je důvodné podezření, že se ztratila v lese v prostoru u jezera v Sadské. Jednotliví členové jednotek byli rozděleni do rojnic, kdy v každé byl určen velitel rojnice a jeden příslušník s místní znalostí terénu,“ uvedl jeden z organizátorů akce Zdeněk Vlasák z nymburského hasičského sboru.

Kolem osmé večer se hasiči přemístili k jezeru, kde vytvořili zmíněné rojnice. V prostoru mezi Zvěřínkem a Sadskou utvořili řadu o délce cca 550 metrů v pětimetrových rozestupech. „Na povel velitele zásahu všichni současně vstoupili do prostoru lesa a za pomoci svítilen, map a buzol začali propátrávat zhruba 150 hektarů lesa,“ popsal Vlasák.

Přestože už hasiči věděli, že se jedná pouze o výcvik, počínali si podle velitelů naprosto profesionálně a prokázali velmi přesnou práci při orientaci v neznámém terénu.

Hasiči propátrali zhruba 1,2 kilometru lesa. Na konci se otočili a začali znovu. Celá akce se opakovala třikrát. Při třetím pokusu těsně po půlnoci se podařilo „hledanou osobu“ nalézt.

Mezitím dvě jednotky hasičů vybudovaly základnu s polními stany kvůli přenocování a také polní kuchyni.

Akce se účastnili členové z celkem dvanácti sborů na Nymbursku. Velitelem zásahu byl Martin Král, člen libických dobrovolníků a zároveň také velitel nymburského obvodního oddělení policie. „Všichni zcela jistě dobře známe, minimálně ze sdělovacích prostředků, mrazení v zádech, když posloucháme zprávy o hledání pohřešovaných osob, zvláště dětí. Nyní můžeme za hasiče okresu Nymburk prohlásit: Jsme připraveni pomoci!“ uzavřel Zdeněk Vlasák.

SVĚT KOLEM NÁS…

Našli moji rádcové? Našli, pane králi, našli…

MIROSLAV S. JILEMNICKÝ

Trochu mě zamrzelo, že jsem se dozvěděl o tak mohutném hasičském cvičení až ex post. Když jsem se pak po telefonu bavil s jedním z jeho organizátorů, bez vytáček přiznal, že netušili, jak celé cvičení dopadne. Proto novináře nezvali. Jeho obavy chápu. Vzít si na noc z pátku na sobotu na krk 115 dobrovolných hasičů, z nichž většina se vzájemně bezpochyby viděla poprvé v životě, namíchat z nich spolupracující týmy a vyslat je s baterkami za tmy do lesů u sadského jezera, aby přinesli metrového plyšového medvěda, to nemusí dopadnout úspěchem. Leč opět se potvrdilo, že hasiči ze všech koutů okresu nejsou žádná ořezávatka a i když napotřetí, malé dítě v podobě plyšového medvěda po půlnoci objevili. Na což byli poprávu hrdí. No a jelikož rádcové našli zlobivou holčičku a první v historii tak velké cvičení hasičů tudíž dopadlo úspěšně, slíbil mi organizátor, že příště už o takové akci budu vědět dopředu. Třeba i proto, aby si čtenáři Nymburského deníku příště mohli na fotkách prohlédnout, jak vypadá noční rojnice hasičkých uniforem dlouhá půl kilometru.

miroslav.jilemnicky@denik.cz