Uvedla to mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková, podle jejíchž slov krajské ředitelství postoupí dosud shromážděný materiál k šetření místně příslušným policistům. Podle dostupných videí se již totiž podařilo určit zaznamenanou trasu jízdy závodního auta: to se mělo pohybovat od devátého ke zhruba dvacátému dálničnímu kilometru ve směru jízdy na Příbram.

Výzva adresovaná veřejnosti stále platí

K riskantní jízdě stroje určeného pro soutěžní jízdy na uzavřené trati, který není způsobilý pro použití v běžném silničním provozu (což představovalo značné ohrožení jak pro samotného jezdce, tak pro jeho okolí), policie nadále vyhledává veškerá dostupná videa, která lidé dosud zveřejnili na sociálních sítích. „V této souvislosti také stále platí výzva pro autory videí, aby nás kontaktovali,“ uvedla Suchánková.

Formule na dálnici D4. | Video: Policie ČR

Nejsnazší cestou, jak se v takovémto případě policistům ozvat (kdy nejde o naléhavé přivolání pomoci, k čemuž jednoznačně slouží tísňová linka 158), je poslat e-mail na adresu krps.polpoint@pcr.cz. V odpovědi policie odešle instrukce, jak se s ní lze spojit pomocí videokonference. „Policisté si dále provádějí ještě další vlastní šetření,“ poznamenala mluvčí, že vedle poznatků od svědků jsou k dispozici také informace z dalších zdrojů.

Cílem je mimo jiné zjistit, komu použitá formule patří, kdo seděl za jejím volantem, zda se na akci nepodíleli i další lidé – a následně řešit možný postih. V té souvislosti lze na internetu zaznamenat třeba debaty, jestli lze vlastníka formule pokutovat třeba za chybějící dálniční známku, stíhat za jízdu bez registrační značky, nedostatečnou výbavu vozidla nebo nezpůsobilý technický stav – či by věc měla být rovnou kvalifikována přísněji; dejme tomu jako obecné ohrožení.

Komu helma kryla hlavu, se neprokázalo

Závodní vůz na téže dálnici (a mohlo se jednat i o stejnou formuli) se objevil a byl natočen motoristy už v roce 2019; mezi Příbramí a Dobříší. Tehdy to skončilo bez sankce, i když se policisté dostali až ke konkrétnímu muži středního věku (45), kterého považovali za jezdce podezřelého z přestupkového jednání. Vzhledem k nasazené přilbě a tomu, že formuli na dálnici nikdo nezastavil, se však osobu v kokpitu nepodařilo identifikovat jednoznačně, aby konkrétního člověka bylo možné potrestat.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.