Případ měli nymburští policisté z oddělení hospodářské kriminality rozpracovaný několik měsíců. Muž využil dvou žen, které založily bankovní účty a podvodné e-shopy. Ty pak ale kompletně spravoval jen on. „Na stránkách pod internetovou doménou elektro4you.cz, elektrovtv.cz a whiteelektro.cz nabízel různou elektroniku za zvýhodněné ceny. Od kupujících pak předem požadoval zaplacení objednaného zboží, které však nedodal. Takto obelstil více jak sto osob, od kterých inkasoval bezmála 2 miliony korun,“ řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Podle informací Nymburského deníku měl kancelář svých fiktivních firem v Poděbradech. Právě odtud se také ozval první poškozený zákazník.

Zajímavý byl také způsob a vytrvalost, s jakou muž zakládal další falešné internetové obchody. I když už asi tušil, že něco není v pořádku. „Kriminalisté postupně všechny e-shopy, které muž spravoval, zablokovali, aby nedocházelo k dalšímu podvodnému jednání. Obviněný ale vždy na zablokování reagoval tím, že založil novou internetovou doménu,“ uvedla Potočná.

Po shromáždění všech potřebných důkazů si pak kriminalisté pro osmatřicetiletého podvodníka došli a v místě současného bydliště ho zadrželi. „Minulý týden mu bylo sděleno obvinění ze spáchání trestného činu podvod. Zároveň byl podán návrh na jeho vzetí do vazby, který byl soudcem akceptován a muž je stíhán vazebně,“ doplnila policejní mluvčí. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

Podobných případů falešných e-shopů dokonce se stejným zaměřením na podvody se spotřebiči se po republice objevilo více. V tomto případě falešné stránky nabízely například pračky, sušičky, myčky nádobí a podobná zařízení.

Kriminalisté i poctiví internetoví obchodníci případné další zákazníky pravidelně upozorňují na důležitý faktor, podle nějž se dá nebezpečný podvodník, respektive falešný e-shop poznat. Je to platba předem. Většina seriózních e-shopů nabízí možnost platby až při dodání zboží, čímž se zákazníci ochrání před podvodníky a nepřijdou o peníze.