Podle databáze hledaných osob, veřejně dostupné na webu Policie ČR, bylo s bydlištěm ve středních Čechách – ať už jde o zdejší rodáky, nebo lidi, kteří se přistěhovali z ciziny – evidováno 298 hledaných mužů a 49 žen. Ve skutečnosti však byl počet záznamů ještě o 15 vyšší. Souvisí to s tím, že někteří z hledaných mužů figurují v pátrací databázi opakovaně: výjimečně s různými jmény, častěji ale se jménem i příjmením jedním, avšak psaným v různých variantách.

Čtyři záznamy, jedenáct roků

U ukrajinských jmen například může být stejný člověk zaznamenán jako Jurij i Yuriy. V případě česky znějících jmen pak odlišné verze souvisejí hlavně s čárkou nad písmenem á. Rekordmanem v tomto směru je 47letý muž z Příbramska, u něhož kombinace podob jména i příjemní s čárkou i bez čárky vystačily hned na čtyři záznamy.

Mimochodem – tento muž figuruje v celostátní pátrací databázi již 11 let: od 20. února 2008. Dlouho uniká také například o osm let mladší cizinec z Kladenska, který rovněž upoutává čtyřmi záznamy kvůli různým podobám jména; ten je hledaný od 7. prosince 2009. Naopak jiní lidé bývají vypátráni i velmi záhy; tohle se zásadně liší případ od případu.

Od 14 let do čtyřiasedmdesáti

Nejstarším z aktuálně hledaných Středočechů je 74letý muž z Prahy-východ, po němž se pátrá od letošního května. Porovnání jeho jména s veřejně dostupnou evidencí obchodních společností dává tušit, že se o něj kriminalisté zajímají patrně v souvislosti s předchozí podnikatelkou činností. To však policejní mluvčí Eva Hašlová Deníku nepotvrdila. „Bližší informace ke konkrétní osobě poskytovat nemohu,“ uvedla.

Nejmladší mezi hledanými je aktuálně 14letá dívka z Příbramska. Hledají se také 15letá slečna z Mladoboleslavska či čerstvě 15letá z Prahy-západ. Tu do pátrací databáze opakovaně zařazovali pražští policisté už v minulosti, a to kvůli úporným útěkům z výchovného ústavu v hlavním městě.

Právě v souvislosti s pátráním po dětských uprchlících se veřejnost s fotkami z pátrací databáze setká v médiích nejčastěji. Dříve běžné žádosti o pomoc veřejnosti typu kriminální ústředna pátrá jsou spíš výjimkou – a dnešní policejní pátračky převážně zveřejňují videonahrávky z místa činu, kdy je třeba identifikovat neznámé pachatele.

Výjimku představuje například aktuální pátrání po 47letém muži z Kutnohorska, na portálu Bezpečný Středočeský kraj dokonce zveřejněné formou videa. Policejní mluvčí Marcela Pučelíková v tomto případě podrobnostmi nešetří. Připomněla, že na muže hledaného již od předloňského března je vydán příkaz k dodání do výkonu trestu, kde má pykat za zanedbání povinné výživy. „V minulosti byl v pátrání již sedmkrát kvůli stejné trestné činnosti,“ konstatovala.

| Video: Youtube

Hledané osoby ve středních Čechách

* Porovnání počtu hledaných osob s počtem evidovaných trestných činů v daných územích je ve vzájemném souladu pouze na obou koncích žebříčku. Nejvyšší kriminalitu vykazuje ve středních Čechách Kladensko, kde je i nejvíce hledaných osob (72) – a naopak nejméně spáchaných skutků hlásí Rakovnicko (s pouhými třemi hledanými muži, kdy se navíc vesměs jedná o cizince; shodou okolností všichni pocházejí z jihovýchodní Asie: dva z Vietnamu a u jednoho uvádí policie jako státní příslušnost „Čína/Tchaj-wan“).

Na dalších příčkách už vzájemná podobnost čísel není tak výrazná: k regionům s nejvyšší kriminalitou dále patří Mladoboleslavsko a územní odbor středočeské policie pro Prahu-venkov: Jih – a naopak k oblastem s nejpříznivější situací se dále řadí Kutnohorsko a Praha-venkov: Západ

* Ke čtvrtečnímu poledni bylo evidováno 347 hledaných osob s bydlištěm ve středních Čechách:

- na Benešovsku 9 mužů (+ 1 opakovaný záznam) a 0 žen
- na Berounsku 12 mužů a 1 žena
- na Kladensku 53 mužů (+ 3 opakované záznamy) a 14 žen
- na Kolínsku 34 mužů a 6 žen
- na Kutnohorsku 14 mužů a 2 ženy
- na Mělnicku 32 mužů a (+ 1 opakovaný záznam) a 1 žena
- na Mladoboleslavsku 30 mužů (+ 2 opakované záznamy) a 3 ženy
- na Nymbursku 18 mužů (+ 1 opakovaný záznam) a 2 ženy
- na Praze-venkov: Jih 22 mužů a 3 ženy
- na Praze-venkov: Východ 22 mužů a 6 žen
- na Praze-venkov: Západ 17 mužů (+ 1 opakovaný záznam) a 4 ženy
- na Příbramsku 27 mužů (+ 5 opakovaných záznamů) a 6 žen
- na Rakovnicku 3 muži a 0 žen

Zdroj: Policie ČR