„Poděbradští policisté sdělili podezření ze spáchání trestných činů poškození cizí věci a výtržnictví dvacetiletému mladíkovi, který se zmíněných skutků dopustil  během několika málo hodin. Za nejzávažnější lze považovat poškození sochy Sv. Prokopa na poděbradském náměstí. K tomu došlo dne 15. srpna mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní. Mladík vylezl na mariánský sloup a odlomil část pravé pískovcové ruky světce spolu s pozlacenou biskupskou berlou. Takto způsobená škoda byla vyčíslena na bezmála 25 tisíc korun,“ uvedl policejní rada Marek Šmíd.

To ovšem nebyla jeho jediná aktivita. Během svého řádění vyvrátil a rozlámal na několik částí vysazený strom Pavlovnie plstnaté (známé také jako čínský císařský strom) u vodní nádrže Jordán, poškodil dvě lampy veřejného osvětlení v Aleji Esperanto a spolu s dalšími dvěma osobami poničil osobní automobil zaparkovaný ve Studentské ulici. „V souhrnu pak mladíkem způsobená škoda převyšuje osmdesát tisíc korun. V případě odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody až na tři léta,“ dodal Marek Šmíd.

Po zveřejnění události na sociální sítí města se rozproudila debata o tom, zda se vandal objevil na obrazovkách kamerového systému. „Kamerový záznam byl předán policii, která ho vyhodnocuje,“ komentovala příspěvky tisková mluvčí města Radka Kakrdová.