„Zdravím vás! Prosím, potřebuji drobnost! Mám na účtu 460 korun a potřebuju si vybrat celou pětistovku. Nemohl by mi někdo pomoci a půjčit 40 korun?"
Zhruba takto vypadala zpráva, která se objevila začátkem týdne na facebookových profilech jednoho chlapce a jedné dívky z Lysecka. Jenže ti o tom neměli nejmenší tušení. Stejně tak o tom, že se schyluje k podvodu.

Policisté zatím identitu internetového podvodníka neznají. „Zatím neznámý pachatel získal nejprve přístup k facebookovým profilům jednoho chlapce a jedné dívky. Jejich prostřednictvím rozeslal zprávy, ve kterých žádal o zaslání 40 korun pod legendou, že má na účtu 460 a potřebuje vybrat 500 korun," říká policejní mluvčí Petra Potočná. Bohužel se našel jeden z okruhu facebookových přátel chlapce a dívky, který na výzvu, sice v dobré víře, ale jak se ukázalo, dost smolně reagoval. V tu chvíli chtěl skutečně pomoci příteli a netušil, že komunikuje se zcela neznámým lumpem. „Podvodník vylákal z ochotného muže potřebné údaje a autorizační kódy, pomocí kterých se dostal k jeho účtu," konstatovala policistka.

V této fázi byl tedy muž přesvědčen, že jemu blízká osoba si převede z jeho účtu potřebných 40 korun a tím celá záležitost skončí. Podvodník však dokonale využil situace. „Z účtu, ke kterému měl nyní přístup, vybral 23 tisíc korun," doplnila Potočná.

Nemilé překvapení bylo na světě. Okradený muž pochopitelně celou věc nahlásil policii, která po facebookovém podvodníkovi pátrá.

Policisté důrazně varují před poskytováním citlivých údajů prostřednictvím sociálních sítí a internetu obecně. „Tímto apelujeme na všechny uživatele internetu, aby nepřeposílali žádné potřebné údaje, které by mohly sloužit k přístupu k mobilním platbám, účtům a jiným citlivým údajům," varuje Petra Potočná.

Podobný případ 
z Kolína

Je to jen pár dnů, co velmi podobný trik řešili také v sousedním Kolíně. Podvodník 
z jejich případu si však nepočínal až tak sofistikovaně a byl brzy odhalen. Navíc se ukázalo, že už byl za podobné případy dvakrát trestán.

Také on si zařídil fiktivní profil na sociální síti . „Přes něj pak žádal o kontakty na mailové adresy dalších osob. Na sociální síti se pak vydával za jejich přátele a lákal 
z nich hesla využitelná při mobilních platbách," říká policejní mluvčí.

Jednou z okradených byla 
i dvacetiletá dívka. Její maminka po této události médiím sdělila, že s dcerou o celé věci promluvila a znemožnila jí využívat provedení plateb přes mobilní telefon.

Počet poškozených byl však mnohem větší. „Ze 14 lidí se podařilo podvodníkovi vylákat 20 tisíc korun. 
I vzhledem k tomu, že byl za obdobné skutky už trestán, hrozí mu nyní až tříletý pobyt ve vězení," uvedla Petra Potočná.

PRINCIP INTERNETOVÉHO PODVODU

Podvodník nejprve založí falešný účet na facebooku, ovšem na jméno reálně existujících osob. Pak osloví jejich přátele.

Věrohodně znějícími zprávami se pak pokouší získat malou, relativně bezvýznamnou částku, kterou naléhavě potřebuje převést na svůj účet. 
K tomu však potřebuje přístupové údaje, hesla a kódy využívané při mobilních platbách oslovenou osobou.

Někteří oslovení v dobré víře, že komunikují se svými skutečnými přáteli, tyto údaje poskytnou. Vzápětí jim z účtu mizí nejen požadovaná malá částka, ale také větší finanční obnos.