Čerstvou zkušenost s nimi má zahradník z Kluku a poděbradský zastupitel Jaroslav Štěpán. „Právě jsem je vypoklonkoval ze svého zahradnictví. Mluví pouze anglicky, nabízejí levně pokládku asfaltu podnikatelům a firmám. V lepším případě udělají spodní část plochy, v horším udělají jenom kousek, vezmou si zálohu a už je neuvidíte. Příběhů oklamaných podnikatelů je spousta, operují po celé ČR,“ uvedl zahradník a na sociální síti připojil i fotku jejich červené dodávky a anglickou SPZ.

Svoje zkušenosti na sociální síti připojují i další diskutéři. „Minulý týden byl u nás na firmě v Čelákovicích taky, anglicky mluvící, prý že asi pět kilometrů od Čelákovic opravují silnici a zbyl jim jeden vůz navíc. Samozřejmě šéf neměl zájem, tak zas rychle odjel. Přijel v malém bílém autě, asi Opel Corsa,“ píše Miloš Linka.

Další zkušenost s podobnými „obchodníky“ připojil Petr Fiedler. „U nás byli na firmě minulý nebo předminulý rok. Nic zato nechtěli, prý jim zbylo z dálnice. Mě bylo divné, proč u nás Angličani asfaltují dálnice. Byl to na krátko nebo holo střižený chlap v helmě a vestě. Nejspíše přijel v bílé Corse,“ napsal.

Policisté už podobné případy zaznamenali v minulých letech po celé Evropě. Na Nymbursku se však v poslední době policistům s podobnou zkušeností nikdo nesvěřil. „V poslední době nás nikdo o podobných skutečnostech neinformoval. V podobných případech doporučujeme vždy volat linku 158,“ zdůraznila nymburská policejní mluvčí Petra Potočná.

V minulých letech se gangem falešných asfaltérů zabývali policisté například v Praze nebo na Chebsku. „Nejčastěji přijede nákladní automobil k domku a řidič se zeptá majitele, zda si nechce výhodně vyasfaltovat kus dvora, předzahrádku, cestu a podobně s tím, že zrovna jedou ze stavby a zbyl jim materiál,“ popisovali praktiky svérázných podvodníků chebští policisté. Poškození se podle nich ve většině případů nechají nalákat na důvěryhodné vystupování a především na výhodně nízkou nabídku. „Řidič nejprve vyinkasuje peníze, poté vylije na určené místo podřadný nekvalitní materiál a odjede,“ uvedli policisté. O anglicky mluvící se gang se už zajímal také Interpol.