Výhružný mail přišel Vlastislavu Sýkorovi během minulého týdne. Podle dostupných informací dorazil ze zahraničí. „Odesílatel v něm požaduje zaplacení částky, která se blíží ke třem milionům, a to v bitcoinech. Jelikož s vyděrači se nevyjednává, okamžitě jsem se obrátil na policii a situaci jsem oznámil také Úřadu pro ochranu osobních údajů. Zároveň jsem poslal mail také rodičům, ve kterém jim celou situaci vysvětluji. Jsem rád, že to chápou a někteří mi vyjadřují podporu,“ řekl Deníku ředitel poděbradské základní školy.

Hacker se dostal s určitostí k mailovým adresám rodičů a zákonných zástupců, a také ke smlouvám učitelů. Vyplývá to z toho, že právě rodičům adresoval anonymní mail, v němž vyhrožuje zveřejněním citlivých osobních údajů dětí. Navíc v příloze mailu jsou i některé smlouvy se zaměstnanci školy. A jediným, kdo dalšímu zveřejňování může zabránit, má být podle hackera právě ředitel školy. „V podstatě si bere děti jako rukojmí, pokud já nebudu spolupracovat,“ doplnil ředitel.

Na případu pracují krajští kriminalisté z útvaru, který se zabývá kyber kriminalitou. Podle informací Deníku policisté považují případ za velmi závažný a intenzivně na něm pracují. „Mohu potvrdit, že se tímto případem zabýváme. V dané věci vedeme prověřování proti neznámému pachateli pro podezření z trestného činu neoprávněný přístup do počítačového systému a vydíraní. Prověřování je na samém počátku,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Podle jejích slov je nyní zveřejnění uniklých dat v moci pachatele. „Ovšem je třeba připomenout, že v podobných případech ani případné zaplacení nemusí znamenat, že by pachatel data nezveřejnil,“ doplnila policistka.