Jedná se o případ z roku 2009, kdy byl v jednom poděbradském domě nalezen mrtvý čtyřiadvacetiletý muž s bodnými ranami. Policisté po tehdy stejně starém muži podezřelém z vraždy vyhlásili pátrání a v roce 2013 na něj vydali mezinárodní zatykač.

Zadržet se jej podařilo argentinským policistům v roce 2018. Od té doby se jednalo o jeho vydání do Čech, což se nyní podařilo.

Úspěch policistů a vyjednavačů

Policejní prezidium se pochlubilo hned třemi případy z posledních týdnů, kdy do Česka deportovalo osoby podezřelé z trestné činnosti. Kauza muže zadrženého v Argentině je ale tím nejzávažnějším případem.

| Video: Youtube

„Z hlediska závažnosti je velkým úspěchem extradice muže stíhaného za patnáct let starou vraždu. Cizinec, který uprchl již v roce 2010, se dlouhou dobu skrýval v Jižní Americe. Po dlouhých letech nejrůznějších právních překážek rozhodla 10. dubna argentinská justice o jeho vydání do České republiky. Významnou roli v tomto případu sehrál i Interpol a jeho zástupci v této zemi,“ uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Poděbradská vražda

Vražda se stala v půlce dubna 2009 v ulici Na Chmelnici v jednom z rodinných domů. Obětí byl čtyřiadvacetiletý muž, který měl dům pronajatý a byl nalezen s několika bodnými ranami. Objevil ho majitel domu ve chvíli, kdy byl po smrti už minimálně několik týdnů. Vrah měl tedy časový náskok.

V pátrací databázi české policie se podezřelý z vraždy objevil 5. června 2009. Tedy zhruba dva měsíce po vraždě. V roce 2013 byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Na začátku února 2018 se pak fotka podezřelého objevila na twitteru argentinského ministerstva bezpečnosti, které informovalo o jeho zadržení. Z fotografie plyne, že zadržen byl v tílku, kraťasech a žabkách.

Podle dostupných informací k nalezení hledaného muže přispěl speciální počítačový program na identifikaci obličejů, pro který při rozpoznávání tváří nejsou překážkou ani brýle, nebo například vousy. Zadržený Slovák podle informací zahraničních médií pracoval jako malíř a živil se na lodích.

V domě byla pěstírna

V roce 2009 po objevení těla byla v domě nalezena také pěstírna konopí. To potvrdil jeden ze sousedů. „Ulice byla zapáskovaná. Až když jsem řekl, že bydlím hned vedle, pustili mě. Nic jsem tehdy netušil. Další den přijela Avia a z domu začali vynášet konopné rostlinky,“ uvedl soused, kterého jsme zastihli na místě před pěti lety, kdy byl v jižní Americe podezřelý zadržen.

Přesné okolnosti vraždy vyšetřovatelé dosud nezveřejnili. Je pochopitelné, že detaily nebudou zveřejňovat ani nyní, kdy je pravděpodobné, že dojde k soudnímu líčení s možným pachatelem.