Rozkrádání v rámci organizované skupiny. Tak včera vyhodnotil Okresní soud v Nymburce počínání osmi mužů, kteří měli před dvěma a půl lety domluvit a načerno vyvézt z firmy Poděbradka postupně kolem padesáti palet s minerálními vodami v hodnotě kolem čtvrt milionu korun. Dva hlavní organizátoři dostali každý tříletý podmíněný trest. „Je ovšem jasné, že trestná činnost byla v mnohem větším rozsahu, než jaký dnes projednáváme,“ řekla soudkyně Eva Holasová při zdůvodnění rozsudku.
Celkem sedělo na lavici obžalovaných 10 mužů. Dvěma bylo stíhání podmíněně zastaveno. „Už jsem myslel, že budeme jediní, kdo půjde sedět natvrdo,“ ulevil si po přečtění rozsudku Pavel Zezula, jeden z „omilostněné“ dvojice. Podle výsledků vyšetřování začal nelegální vývoz z Poděbradky ve druhé polovině roku 2005. Richard Borecký si objednal pití při domluvě s parťákem firemních ještěrkářů Janem Doskočilem. Ten pak po další domluvě s řidiči naložil na kamiony více palet, než jich bylo stanoveno na dodacím listu. Dalším zainteresovaným byl strážný na vrátnici Michal Houžvička, který přebytečné palety při výjezdu z firmy blahosklonně přehlížel. Řidiči pak palety skládali v Dlouhopolsku v opravně dřevěných palet, jejíž jeden zaměstnanec byl dalším článkem řetězce. Balení s vodami pak Borecký rozprodal.
Státní zástupce Ludvík Lukáš vzhledem k dosavadnímu čistému rejstříku všech obviněných navrhl podmíněné tresty v dolní hranici možné sazby. Ta se pohybovala v roz〜pětí od dvou do osmi let. Soudkyně Holasová jeho návrhům většinou vyhověla. „Počínání obviněných jednoznačně vykazuje znaky krádeží v organizované skupině,“ uvedl Lukáš v závěrečném návrhu.
Nejdelší podmíněné tresty – 3 roky – dostali dva hlavní iniciátoři: Borecký s Doskočilem. Doskočil před soudem odmítl vypovídat, Borecký své jednání bagatelizoval. „Je až úsměvné, jak jsou někteří obvinění poté, co do situace vstoupili obhájci, nesvéprávní. Své výpovědi po sobě nečetli a nevědí, co na policii podepsali,“ komentovala Holasová fakt, že většina obviněných změnila své výpovědi nebo začala zapírat potom, co byl jejich skutek překvalifikován do přísnější kategorie. Část odsouzených přijala verdikt s úlevou a na místě se vzdala odvolání. Někteří si nechali lhůtu na rozmyšlenou.