VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za vraždu babičky dostali dva narkomani dohromady 32 let

Praha, Nymburk - Lukáš Šefčík a Petr Novák, kteří udusili babičku na nymburském sídlišti, si vyslechli u soudu mnohaleté tresty.

16.4.2012 3
SDÍLEJ:

Lukáš Šefčík (vpředu) a Petr Novák si jdou vyslechnout rozsudek u krajského souduFoto: Deník/ Milan Holakovský

Rovných 3120 korun.

Taková byla loni pro dva mladičké narkomany z Nymburka, tehdy 20letého Lukáše Šefčíka a o rok staršího kamaráda Petra Nováka, cena života 71leté babičky jednoho z nich.

Právě zmiňovanou částku získal Šefčík ve zlatnictví na pražské Florenci za řetízek 
a prsten, který sebral v bytě staré ženy po vraždě, již oba mladíci spáchali v noci z 9. na 10. srpen.

Oba ale počítali podstatně 
s větším ziskem. Zadlužený Šefčík, pracující pouze příležitostně, očekával, že mu ženina smrt otevře cestu k možnosti volně disponovat s bytem, který na něj babička přepsala (přičemž si v něm formou věcného břemena vyhradila právo dožití); počítal také se získáním sumy za odbytné z penzijního připojištění.

Novák měl za pomoc při vraždě slíbeno sto tisíc korun. Šefčík, který plánoval vraždu delší dobu a hledal komplice, původně oslovil jiného kamaráda – ten ale požadoval čtyřikrát víc.

Sedmnáct a patnáct let

Podle zjištění Krajského soudu v Praze, který Šefčíkovi 
v pondělí prozatím nepravomocně vyměřil 17letý trest 
a Nováka poslal za mříže na 15 roků, spřádal Šefčík smrtící plány dlouhodobě – přičemž do jeho záměru byli zasvěceni i další kamarádi z fotbalu (a současně z alkoholicko – drogových večírků). Dokonce společně vyrazili sbírat muchomůrky zelené, ale žádné nenašli, pak se zase mudrovalo o možnosti srazit ženu autem.

Nakonec si vrazi vybrali jiný způsob usmrcení – zabití ženy ve spánku, a to tak, aby po násilném činu nezůstaly stopy. „Po předchozí domluvě Lukáš Šefčík zardousil ženu polštářem, zatímco Petr Novák ji držel za obě ruce,“ konstatoval předseda trestního senátu Ivo Zelinka.

Soudce současně připomněl, že za předem plánovanou vraždu se zištným motivem hrozilo oběma pachatelům odnětí svobody v rozmezí 15 – 25 let nebo i výjimečný trest do 30 roků; v krajním případě i doživotí.

Soud nicméně při svém rozhodování přihlédl jak k míře zavinění obou obžalovaných
a k Novákovu přiznání (jež vlastně odstartovalo celé vyšetřování), tak zejména zohlednil nízký věk obou pachatelů, jejich dosavadní bezúhonnost – a také vzal v úvahu vyjádření psychologa, podle jehož posudku existuje naděje na nápravu: prognóza resocializace je „spíše příznivá“. I proto oba vrahy Zelinkův senát  posílá  pouze do věznice s ostrahou, přestože jinak by pachatelé podobně závažného zločinu měli skončit 
v kriminále s nejpřísnějším režimem – ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Odvolání na místě

Verdikt, jehož součástí je 
i rozhodnutí o vyplacení odškodnění ve výši 240 tisíc korun synovi zavražděné a uhrazení nákladů výjezdu záchranné služby k ohledání těla vyčíslených na 4299 Kč, zatím není konečný. Kauzou se ještě bude zabývat odvolací Senát Vrchního soudu v Praze. Šefčík podal odvolání na místě, Novák i státní zástupce Tomáš Milec si ponechali lhůty na rozmyšlenou.

V rámci obsáhlého odůvodnění verdiktu, s nímž se žalobce Milec podle vlastního vyjádření ztotožňuje, soudce Zelinka připomněl, že zavražděná babička byla na svého vnuka až příliš hodná. Dávala mu jídlo, peníze – a hlavně na něho nechala přepsat vlastnictví svého bytu. To se ukázalo jako dar, který ji zřejmě stál život. „Nebýt toho, pravděpodobně dnes mohla žít,“ prohlásil předseda senátu, podle jehož slov se Šefčíkovi babiččinou smrtí otevřela cesta k prodeji bytu a k získání dědictví.

Utajený zločin

Nechybělo přitom mnoho 
a pachatelům se mohlo podařit uniknout trestu.

Podezření na vraždu totiž zprvu nikdo neprošetřoval, jelikož dušení polštářem na těle oběti nezanechalo zcela zjevné stopy násilí. Dokonce nebyla provedena ani pitva!  Lékař záchranné služby sice zdravotně bezpečnostní pitvu doporučil, avšak do velmi stručně vyplněného listu 
o prohlídce mrtvého neuvedl žádné argumenty na podporu tohoto požadavku, takže zaneprázdněný patolog na základě jeho dokumentace rozhodl, že se pitvat nebude. Napravit už to později nešlo, jelikož tělo bylo zpopelněno.

Postup lékařů označil soudce Zelinka za „nedbalý“, ba dokonce použil výrazu „selhání zdravotnického systému“. „Doufám, že příslušné orgány z toho vyvodí příslušné závěry,“ podotkl.

Na udání matky

K odhalení děsivého mordu, který mohl zůstat navždy utajen, přispělo až Novákovo svědomí. Ten se v opilosti svěřil své matce, čeho byl účastníkem. Výpověď, kterou žena nahrála na mobilní telefon 
a předala policii, odstartovala vyšetřování,  které pohříchu provázelo osudové procesní pochybení.

Protože vražda patří mezi zločiny, kdy už od počátku stíhání musí být obviněný zastupován advokátem, byla Šefčíkovi přidělena obhájkyně, která ale zamlčela, že již nesmí vykonávat advokátní praxi. Když to vyšlo najevo, dostal Šefčík nového obhájce 
a všechny úkony museli vyšetřovatelé opakovat – avšak už za situace, kdy pachatel 
z předchozího (avšak procesně nepoužitelného řízení) moc dobře věděl, že toho proti němu vyšetřovatelé mnoho nemají.

S tím souvisí i změny ve výpovědích obou obžalovaných, přičemž moták zachycený 
v ruzyňské vazební věznici jasně ukázal, že se Šefčík snažil Novákovi sdělit, jak má vypovídat, aby se oba nejenom dostali z kriminálu, ale aby nedostali ani podmínku.

Přesto soud nepochyboval 
o tom, že se podařilo objasnit hlavní rysy toho, co se osudné noci v bytě smrti v Růžové ulici na nymburském sídlišti odehrálo.

Přispěla k tomu i Šefčíkova slova v zachyceném motáku, 
z něhož soudce Zelinka některé pasáže ocitoval: „Pitva nebyla, babča spálená a v urně, až na naši výpověď nic nemají … babču jsme udělali 10. 8. 
v 01.30, ale děláme blbý; nevíme vůbec, kdy zemřela … až přijde psycholog, neříkáme, že nás to mrzí, ale že jsme byli pod vlivem drogy…“

Autor: Milan Holakovský

16.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA - POKLADNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro prodejnu v Milovicích hledáme prodavačku - pokladní. Vyučení a praxe v oboru výhodou. Požadujeme poctivost a slušné vystupování. Zájemci se mohou hlásit u p. Červinkové tel. 727 804 843 nebo u p. Krejčové tel. 602 107 921, e-mail: krejcova@jednotanbk.cz. , , Nabízíme: stravenky, 25 dní dovolené.. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v nymburce - milovice, Spojovací, č.p. 574, 289 23 Milovice nad Labem 1. Informace: Marie Krejčová, +420 602 107 921.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka v Caffe Lotos. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Musilová Zdeňka, tel.: 777 794 118, po - pá 8 - 12 hod,, e-mail: prace@lotos-kolin.cz,, osobně: pouze po předchozí domluvě., , Náplň práce:, prodej a obsluha, práce s pokladním systémem, evidence zboží, vše v čistém prostředí., , Požadavky:, chuť pracovat, spolehlivost, příjemné vystupování,, vyučení či zkušenost není podmínkou.. Pracoviště: Lotos kolín s.r.o. - pňov-předhrádí, 289 41 Pňov. Informace: Zdeňka Musilová, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci ÚKLID + VÝPOMOC V KANTÝNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6000 kč, mzda max. 7000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na zkrácený úvazek od 7:00 do 13:00 hod., Požadujeme: spolehlivost, pečlivost; svědomitost; selský rozum; technickou gramotnost, Výhody: pěkné pracovní prostředí; 5 týdnů dovolené; vstřícný přístup; jídelna v areálu THP;příspěvky na stravu;dobrá dostupnost veřejné dopravy;, Kontaktujte nás e-mailem nebo telefonicky v době od 7:00 - 15:00 hod.. Pracoviště: Kimm invest s.r.o. - provoz, 289 13 Zvěřínek. Informace: Lucie Podhorová, +420 325 545 450,770 182 233.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 19 000 Kč

Odborní administrativní pracovníci a asistenti ASISTENTKA PRODEJE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do oblíbené pobočky přijmeme asistentku prodeje., , Náplň práce: obsluha pizzerie, pomocná příprava v kuchyni, obsluha telefonu;, , Požadujeme: zejména chuť do práce, příjemné vystupování, stresovou odolnost vůči nahromaděným objednávkám, pracovitost, serióznost, cit pro úklid a velkou spolehlivost, , Nabízíme: práce v oblíbeném podniku, být součást firmy s rozrůstajícími se pobočkami, mladý týmový kolektiv, možnost kariérního postupu a seberealizace při otevření nových poboček, v případě spokojenosti a dobrých výsledků bonusy;. Pracoviště: Turbo pizza, s.r.o. - poděbrady, Husova, č.p. 31, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Jan Krejčík, +420 724 689 115.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipliga čtenářu regionálního Deníku

Tip liga začíná dříve. Hrajte o televizi a sud piva

Ilustrační foto.

Nejstarší i nejmladší cestující se kraj chystá vozit zadarmo

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

K soukromému užívání auta hejtmankou zveřejnil kraj smlouvu

Střední Čechy – Do nové etapy vstoupily ve čtvrtek debaty týkající se využívání služebního vozu Středočeského kraje Jakubem Pokorným – manželem hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). Staly se tématem poté, co portál Seznam.cz nedávno upozornil, že za volantem krajského auta Škoda Superb za více než milion korun, které měla hejtmanka poskytnuté i k užívání pro soukromé účely, bývá často vidět její muž, který tímto vozem jezdí třeba do práce v kadeřnickém salonu v Benešově.

Parkoviště i cyklostezka jsou znovu přístupné

Nymburk – Po stržené lávce už není na parkovišti pod Eliškou ani stopy. Firma Strabag dokončila demoliční práce, místo vyčistila a bývalé staveniště převzali zástupci radnice.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT