Komando zásahové jednotky půl hodiny před pondělní půlnocí udeřilo vtamější známé chatové osadě na osamocený objekt vlesích, kde výrobci drogy ukrývali laboratoř. O rozsáhlé akci skrycím názvem Barbora informoval ve čtvrtek mluvčí pražské policejní správy Tomáš Hulan.

„Zásahová jednotka zajistila dvojici obviněných, kteří psychotropní látku právě zhotovovali. Kriminalisté zde ale nezajistili pouze varnu a právě uvařenou drogu, ale i padesát litrů tekutiny sloužící klouhování prášků a následné výrobě drog a další kyseliny,“ přiblížil Hulan kakci, na níž se postupně podílelo sto dvacet policistů různých specializací. Vnedalekém lesním porostu policisté navíc objevili kradené auto a motocykl, jež tam pachatelé ukrývali.

Dalších šest spolupachatelů včetně jedné ženy ve věku od 20 do 31 let následně policisté zadrželi vněkolika bytech vPraze. Následovaly dva dny věnované 11 domovním prohlídkám, během nichž policisté zajistili ještě dvě kompletní varny a komponenty pro další – a navíc množství dílů vymontovaných zkradených aut. Během čtvrt roku, po který vyšetřovatelé sledovali aktivity perfektně organizované skupiny, pachatelé vyrobili a prodali drogy za půl druhého milionu; škoda způsobená krádežemi aut byla zatím vyčíslena na 3,1 milionu – zřejmě ale nejde o konečné číslo.
Zásah vKersku vstoupí do dějin policejních zákroků tím, že vůbec poprvé byl při podobné akci použit vrtulník. „Protože se zájmový objekt nacházel voblasti bez veřejného osvětlení, zahalen do černočerné tmy, vrtulník na smluvené znamení osvětlil chatu a její prostranství,“ připomněl mluvčí Hulan. Podle jeho slov to bylo nutné pro zajištění maximální bezpečnosti především policistů zásahové jednotky, ale i ostatních zúčastněných.