Šest let. Takovou dobu si ve vězení odpyká Ivo Bureš, který zabil svoji družku 8. prosince v Poděbradech před domem, kde žila i s jejich synem.
V úterý rozsudek potvrdil Vrchní soud v Praze, ke kterému sestátní zástupceodvolal poté, co si stejný verdikt vyslechl Bureš od soudkyně krajského soudu. „V úterý byl znovu vysloven rozsudek v otázce viny. Byl uložen stejný trest jako v případě krajského soudu, tedy šest let,“ potvrdil mluvčí vrchního soudu.
Už krajský soud odmítl vynést rozsudek při kvalifikaci skutku jako vraždy. Případ překvalifikoval na zabití a vynesl tak relativně nízký trest.

Co se vlastně v prosinci v Poděbradech odehrálo? Odsouzený to přesně nedokázal popsat, protože údajně konal v afektu. Podle zjištění soudních lékařů zkoumajících tělo zemřelé ale muselo dojít k tomu, že původně slovní rozepře přerostla v potyčku s údery do hlavy. Vrcholem napadení ze strany Bureše se stal úder cvičeného bojovníka do boční strany krku expartnerky, po němž žena spadla na zem.

Útočník ji pak kousek poodtáhl, aniž dokázal vysvětlit proč - a pak ji nechal umřít. Doslova. Podle znaleckého posudku totiž žádné ze způsobených zranění vést ke smrti nemuselo. Matku dvou dětí mohla zachovat při životě včas poskytnutá první pomoc. I laická. Úder totiž nezpůsobil závažné zranění, ale vedl k náhlé zástavě krevního oběhu…

Státní zástupce Tomáš Milec požadoval u krajského soudu trest za vraždu. Tříčlenný senát v ženském složení ale dospěl k závěru, že je na místě mírnější právní kvalifikace: zabití z omluvitelné pohnutky. „Obžalovaný zaútočil v silném rozrušení po předchozím zavrženíhodném jednání poškozené,“ konstatovala předsedkyně senátu Alexandra Chrdleová. Jak z jejích slov vyplynulo, obžalovanému prospělo, že oběti způsobil více zranění. Soud se tak utvrdil v přesvědčení, že ženu napadl v rozrušení a její smrt neplánoval předem. Kdyby chtěl způsobit smrt, jako člověku se znalostí bojových sportů mohl svou oběť zasáhnout cíleně. Už na počátku.

Podle psycholožky Štěpánky Tůmové není pravděpodobná budoucí recidiva a možnosti resocializace se jeví jako dobré.
Verdikt, jehož součástí je také rozhodnutí o odškodnění pro pětici příbuzných zabité ženy v celkové výši bezmála 1,2 milionu korun, je pravomocný.