Na poděbradském hřbitově v Kluku byly hroby při kontrole 10. února 2013 v pořádku. Do 14. dubna se do nich vloupali tři muži, které konečně dopadli ústečtí kriminalisté ve spolupráci také s policisty z Obvodního oddělení Poděbrady.
V Poděbradech se vloupali celkem do čtyř hrobek. Po celé České republice ale zanechali stopy v 17 případech a vloupali se do 129 hrobek. „Pachatelé vnikli do hrobky, vytvořili do uložených rakví otvory a odcizili zlaté zuby a další cennosti, které lze zpeněžit," sdělila nymburská policejní mluvčí Petra Potočná.
Co všechno tři spolupachatelé v hrobech nakradli, nelze s přesností zpětně zjistit. Policisté ale prokázali účel, kterým bylo krást především zlato ke zpeněžení. Policisté zaznamenali, že zloději zlato sami roztavili a dávali je do výkupů.
Nejstarším z vykradačů je padesátiletý muž z Litoměřicka, další devětatřicetiletý muž pochází z Mladoboleslavska
a nejmladší muž, ročník 1980, je z Ústecka.
Právě v Ústí nad Labem si na zloděje úspěšně posvítili. Trestní stíhání na tři spolupachatele zahájila ústecká kriminálka 28. března 2013 hned pro tři přečiny.
Tři vykradače hrobů dopadla ústecká kriminální policie také ve spolupráci s policisty Obvodního oddělení Poděbrady. „Dne 28. března bylo zahájeno trestní stíhání tří mužů pro spáchání přečinu Hanobení lidských ostatků, Krádež a Poškozování cizí věci. Trestní sazba je maximálně pět let," doplnila k případu policejní mluvčí Petra Potočná.
Přesně celkovou škodu podle policie nelze vyčíslit. Znají totiž zisk pachatelů z roztaveného zlata prodaného do výkupů, což je necelých 170 tisíc korun, další částku by ale tvořila škoda na všech místech republiky na poškození hrobek a rakví. Navíc újma pozůstalých se dá vyčíslit jen stěží.
Zpětně je v podstatě nemožné získat také seznam zlatých předmětů, protože je zloději sami tavili a zlato prodávali v nepůvodní podobě. Dobrou zprávou pro pozůstalé je, že alespoň někteří vykradači hrobů se snad dostanou za mříže, a všichni díky spolupráci policistů napříč republikou nejsou nedostižní.