Chlouba lázeňského parku, originální dřevěno–kovové lavičky, se stávají černou můrou pro vedení radnice a technické služby. Inventura ke konci roku šokovala všechny: ukázala, že chybí 22 laviček a 5 odpadkových košů za necelý půl milion korun.

Vedení města kontaktovalo minulý týden policii. „Bylo oznámeno, že v době od 12. října 2008 do 12. října 2009 bylo odcizeno z různých míst lázeňského parku 22 laviček a 5 odpadkových košů. Celková škoda byla vyčíslena na 453 490 korun,“ řekla mluvčí nymburských policistů Petra Potočná.

Starosta Jozef Ďurčanský se problémem zabýval. „Na celou věc se přišlo při inventuře ke konci loňského roku. Podle mých informací problém vznikl za minulého vedení technických služeb, které je za situaci odpovědné,“ řekl starosta.

Ten také chystá netradiční opatření. „Zkoumám možnost, zda je technicky proveditelné nechat všechny lavičky očipovat a zamezit tak dalším krádežím,“ přemýšlí.

Lavičky v poděbradském parku jsou originály dělané podle speciálního návrhu a nikde jinde nejsou k vidění. „Jsou to opravdu exkluzivní lavičky, které byly do parku doplňovány při jeho rekonstrukci. Jsou rozloženy na poměrně velkém území a opravdu není čas na to, přepočítávat je každý den,“ poznamenal Ďurčanský.

Zároveň chce také vyzvat obyvatele, aby jejich výskyt v soukromých obydlích oznámili radnici. „Pokud by měl někdo informace o tom, že je taková lavička někde na zahradě nebo na dvoře nějakého domu, ať to oznámí na radnici. Je totiž jasné, že se jedná o kradenou lavičku,“ vyzývá starosta.

Policisté mají v tomto případě ztíženou úlohu. Jednak je doba možných krádeží rozložena do celého roku, jednak byla celá věc ohlášena na policii až minulý týden