Výše popsaná událost není jen fikcí, ačkoliv by mohla sloužit jako univerzální scénář v podobných situacích. A podobné případy se v poslední době množí.

Vraťme se však ještě k poděbradskému případu. „Událost se stala v pondělí dopoledne mezi 10.30 a 10.45. Kromě peněz a platební karty byly v kabelce také osobní doklady,“ doplňuje policejní mluvčí Petra Potočná. Celková škoda i s pozdějším výběrem karty se tak vyšplhala na 24 tisíc korun.

A jak už bylo řečeno, okradená žena z Poděbrad není výjimkou. Pro další příklad není třeba chodit časově příliš nazpět. Minulý pátek dopoledne podobně dopadla čtyřiapadesátiletá žena v lyském marketu. „Zloděj využil nepozornosti ženy a poté, co se naklonila k vystavenému zboží, z tašky na nákupním vozíku ji ukradl peněženku s 1 500 korunami a osobní doklady. Celková škoda tak činí 1 600 korun,“ popsala podobný případ Potočná.

Vedoucí hypermarketů se shodují s policií, že prevence je v těchto případech věcí především samotných nakupujících. Zlozvyk zavěšování kabelek nebo tašek na nákupní košíky je tou nejsnažší cestou, jak přilákat lapky a usnadnit jim tak práci.

A další zásadní věc: spousta lidí si ke svým platebním kartám do peněženky píše lístek s PIN kódem karty. Při případné krádeži peněženky není pak pro zloděje nic jednodušího, nežli kód použít při okamžitém výběru z bankomatu. Okradeným pak zbydou jen oči pro pláč…