Jezero čekala další, bohužel negativní zatěžkávací zkouška. Z úterý na středu tu minulý týden na provozovatele Jezera a stánkaře čekalo opravdu nemilé překvapení. Vymlácené automaty na pití, poškozené houpačky pro děti, vymlácené šatny i zaneřáděný sklad. „Celková škoda se vyšplhala na 171 600 korun,“ uvedla policejní mluvčí Petra Potočná.

Zloději poškodili majetek téměř za 50 ticíc korun, ukradli pak zboží za více než 120 tisíc korun.

Odnesly to dva stánky na občerstvení, sklad v šatnách a také pokladna. „Z jednoho stánku odnesli nápoje za 2 tisíce, výčepní zařízení za 10 tisíc, kyslíkovou bombu za 6 tisíc,“ řekla Potočná.

Výčet může ale pokračovat. Zmizela pumpa na aquazorbing (3 900), 5 kusů halogenových světel z venkovního osvětlení (4 tisíce), vstupní dveře a okenice u stánku (20 tisíc).

„Poškodili lednice na kofolu a Coca–Colu po patnácti tisících za 15 tisíc, dřevěnou sestavu pro děti za 12 tisíc nebo mobilní osvětlení za 10 tisíc,“ pokračuje ve výčtu mluvčí policie v Nymburce.

V loňském roce začal provozovatel používat při placení turnikety. Ty zůstaly naštěstí uzamčené. „Porušili ale síťový kabel, vedoucí od pokladny k turniketům,“ uvedl současný provozovatel koupaliště Jezero Karel Liska. Jak se právě on na celou situaci dívá?

„Je to třetí likvidační akce mimo sezonu. Myslím si o tom své. Jestli mě chce někdo zastačit, tak má smůlu. Jsem Poděbraďák a chci z Jezera vytvořit klidnou a rekreační zónu,“ řekl Liska.

Kolem řádění vandalů se objevily spekulace, že se jedná opravdu o záměrné poškozování. Údajně to dělají lidé kolem bývalého provozovatele areálu Jezero.

Podle Lisky je důležité ochránit areál i mimo sezonu. „Dal jsem tam dvě cedule, že za pěkného počasí je mimo sezonu otevřeno od 9 do 17 hodin. Za dva dny byly pryč a po týdnu i rozstříhané ploty,“ řekl Liska.

Chystá se jednání s vedením města a městskou policií. „Jsme před jednáními, musíme elektronicky zabezpečit areál,“ řekl Liska.
Problém škodné na Jezeru bude řešit i dnešní jednání Rady města. „Budeme se o tom bavit, zatím nechci předbíhat. Na jedné straně lidé sepisují petice na zprovoznění a volný pohyb po areálu i mimo sezonu, na druhé je tu vandalismus takového ražení, že hraničí se zlou vůlí,“ vyjádřila se místostarostka Jiřina Soukupová.

Největší škodu pro provoz koupaliště odhaduje Liska na šatnách. „Už takhle byly v dezolátním stavu, teď ze 14 kabin je polovina poničená, hlavně vstupní dveře, skoro u všech uražené zámky,“ řekl Liska. Ve skladu prý vandalové našli golfové hole a těmi rozmlátili, co mohli. „Třeba dřevěnou pokladnu na jižní straně, mohla ještě dva roky normálně sloužit,“ povzdychl si provozovatel.

Jistou zkušenost s nájezdy brutálních vandalů má však Liska prý už za sebou. „Letos tady někdo řádil už potřetí,“ dodal Liska.

Průzkum areálu redaktorem Nymburského deníku odhalil i další zdevastované stánky. Jde hned o první občerstvení z jižní strany a stánek Che Bar. Vandalové tu řádili jako černá ruka. Všude se válejí pivní tácky a rozbité sklo.