Čtyřicetiletého muže po dlouhodobém monitorování zadrželi nymburští kriminalisté ve spolupráci se středočeskými kolegy. V průběhu posledního roku měl prodávat pervitin a marihuanu. Přišel si tak nejméně na 80 tisíc korun, ale částka se vzhledem k rozpracovanosti případu může ještě zvýšit.

Případem se zabývá komisařka Petra Hofmanová. „Muže jsme monitorovali od loňského května. Zadržen byl v autě v Koutech minulé pondělí. Byly u něj nalezeny látky, u kterých by laboratorní testy měly potvrdit, že se jedná o pervitin a marihuanu,“ řekla Hofmanová.

Ačkoliv hlavním teritoriem poděbradského dealera byly Kouty, prodával i jinde na Poděbradsku. A obě drogy nejen prodával. „Občas drogy dával zadarmo. Třeba tím způsobem, že si spolu s někým zakouřili marihuanu,“ vysvětlila kriminalistka.

V současné době je čtyřicetiletý muž ve vazbě. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu za držení a prodej omamných a psychotropních látek až pětiletý trest.

Jak už však bylo naznačeno, případ ještě nebyl definitivně uzavřen. Vyslýcháni jsou další svědci a muži může být prokázáno více případů, což může mít na finální verdikt zásadní vliv.

Pervitin je i na Nymbursku známou a oblíbenou drogou. Relativně často kriminalisté objeví varnu nebo odkryjí síť dealerů. Letos v únoru skončil v cele pětatřicetiletý muž, který vyráběl pervitin v prostorách bývalého milovického letiště. „V opuštěných objektech vyráběl drogu nejméně od léta 2006,“ uvedl tehdy kriminalista Jiří Svěcený.

I přesto, že drogy vyrobil a prodal zřejmě slušné množství, žil jako bezdomovec v červeném Opelu Vectra.

Opravdovou legendou ve výrově pervitinu je pak Milan Týc z Milovic. Jeho manufaktura na vyrobu pervitinu byla objevena letos v lednu v truhlíku na balkoně bytu. Ovšem jeho náchylnost k drogám se váže až k roku 1984. „Je to takový ten klasik, který bere drogy z přesvědčení,“ potvrdil jeden z jeho přátel.