Ucho visící na vlásku, několik bodných 
a řezných ran po těle i v obličeji muže.

To je výsledek ostré hádky mezi několika bezdomovci, kteří přebývají v zázemí nefunkční nafukovací haly BIOS za poděbradským zimním stadionem. Agresorkou byla třicetiletá žena, která je obviněna z těžkého ublížení na zdraví, za což jí hrozí až desetileté vězení.

Incident se odehrál ve čtvrtek před devátou večerní. „Žena měla nožem napadnout třiatřicetiletého muže, přičemž došlo k bodným a bodnořezným zraněním v oblasti zad a hrudníku. Muže měl také pořezaný krk a obličej,“ řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Napadený měl také prakticky přijít o ucho, které mu stejným nožem uřízla agresivní žena. Údajně viselo pouze na kousku tkáně.

Zraněný nahý muž se po toku pohyboval od bezdomoveckého doupěte za Bioskou směrem k ubytovně a restaurací na Ostende.

Policisté po chvíli príávě do sídla bezdomovců dorazili a zadrželi ženu, kterou později napadený muž označil za autorku děsivého útoku. „Budeme podávat návrh ba její vzetí do vazby,“ doplnila Potočná.

Zraněný muž, který byl převezen do nymburské nemocnice, by údajně neměl být v bezprostředním ohrožení života. Přesto pochopitelně zůstává v péči lékařů.

Podle zaměstnankyně ubytovny se bezdomovci pohybují v těchto místech pravidelně, nicméně takový konflikt ještě nepamatuje. „Teď jsem utírala všechny stopy od krve. Byla od nich zamazaná celá klika, stopy byly i venku před ubytovnou,“ všimla si žena.

Policisté i strážníci o sídle bezdomovců ví. „Ano, sídlí tu čtyři, přesně v tomto zázemí haly, kterou už nikdo nevyužívá. Teď jich tu tedy bude méně,“ uvedl jeden ze strážců zákona.

O problému ví i vedení města a o pozemcích, na kterých stojí chátrající sportoviště jednalo s jeho majitelem, zástupcem TJ Bohemia Poděbrady. Podle místostarosty Ivana Uhlíře však zatím jednání nejsou ukončena a majitel údajně nabízí pozemky v rámci komerční inzerce. „Až pokud je neprodá, přijde zřejmě na řadu město. Bohužel bez majetnických práv na tyto pozemky zatím nemůžeme výrazněji do dění na nich zasahovat. Ale je možné, že právě tato událost vyvolá další jednání,“ řekl Uhlíř.

JAK SE LÉČÍ UŘÍZLÉ UCHO?

Podle dvou oslovených lékařů záchranky je variant mnoho. „Záleží na konkrétní situaci. V první fázi je to v podstatě poskytnutí první pomoci, tedy v případě krvácení se pokusíme jej zastavit. Pak záleží na tom, zda je boltec ve spojení s hlavou a proudí mezi nimi krev. Pokud ano, pokouší se chirurgové ucho zachránit,“ konstatoval lékař. Situace je v takové fázi podobná, jako když si člověk například uřízne kus prstu. „Na druhou stranu znám 
i případy, kdy boltec byl ve spojení s hlavou, ale nepodařilo se krevní spojení obnovit a i po přišití ucha jeho tkáň odumřela a nakonec bylo stejně odstraněno,“ říká záchranář. Po vyhodnocení chirurgů v nemocnici pak často přichází na řadu transport na oddělení plastické chirurgie do Prahy. Jak tomu však bylo ve výše uvedeném případě, zatím nevíme.