Čtyři v Praze ukradené Škody Octavia rozebrané a prodané na díly. K tomu vánoční vloupání do Elektra Oáza a dva a půl kilometru ukradených měděných kabelů.

To vše mají údajně na svědomí dva „šikulové“ žijící v obci poblíž Poděbrad. Jejich černé kšefty kriminalistům potvrdila páteční domovní prohlídka. Oběma mužům ve věku 38 a 28 let tak hrozí až šestileté vězení.

Zadržení obou mužů potvrdili nymburští kriminalisté. „V pátek 10. února jsme uskutečnili domovní prohlídku v rodinném domě a přilehlém hospodářském stavení v malé obci nedaleko Poděbrad. Den poté jsme zahájili trestní stíhání obou mužů za legalizaci výnosů z trestné činnosti a krádeže, kterých se měli dopustit ve spolupachatelství,“ řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Oba muži tvrdí, že v Praze ukradené oktavie pouze přebrali od neznámého muže a s krádežemi samotnými nemají nic společného. To však ještě prověří další vyšetřování.

Kromě rozebírání kradených aut však mají prý také na svědomí vloupání do obchodu Elektro Oáza, kde také rozhodně netroškařili.

Ke vloupání do jedné z největších elektroprodejen v regionu došlo patrně v posledním týdnu loňského roku. „Do areálu elektra se dostali v době od 23. prosince do 2. ledna. Překonali oplocení prodejny, ze kterého odcizili tři dřevěné cívky s kabely,“ konstatovala policejní mluvčí.

Jenže na cívkách bylo neuvěřitelné množství měděných, tedy dobře prodejných, kabelů. „Jednalo se o různé typy kabelů, které mají celkovou délku 2 538 metrů. Touto krádeží vznikla firmě škoda za 120 tisíc korun,“ uvedla Potočná.

Pochopitelně při součtu akcí se škodovkami je vyčíslená škoda mnohem vyšší a přesáhla jeden a čtvrt milionu korun. „Celkem evidujeme škodu za 1,37 milionu korun. Oba muži jsou stíháni na svobodě a hrozí jim až šestiletý trest,“ zakončila policistka.

Menších i větších kšeftařů s auty je na Nymbursku už od devadesátých let relativně dost. V poslední době však nikomu nebyl prokázán zločin legalizace výnosů z trestné činnosti.

Jak už bylo naznačeno, vyšetřování v daném případě ještě pokračuje a škoda i počet aut, které zručné ruce mechaniků od Poděbrad proměnily na hromady součástek, může být vyšší.