1/5

Pád rogala na břeh

Jednou z nejtragičtějších událostí byl pád dvoumístného motorového rogala na labský břeh. Došlo k tomu v sobotu 21. října krátce po stratu stroje z nymburského letiště. Stroj se dvěma muži na palubě okamžitě vzplál a shořel. Na místě zemřel devatenáctiletý pilot sedící vepředu, a také jedenašedesátiletý pasažér, který si měl vyhlídkový let užít.

„Nejprve jakoby nabíral výšku, letěl mírně nahoru. Pak se něco stalo, jakoby ztratil vztlak, začal nejdřív mírně klesat a ještě túroval motor. Pak už přešel do strmého pádu. Uslyšel jsem ránu a bylo mi jasné, co se stalo. Hned jsem volal telefonicky pomoc,“ popsal nehodu jeden ze svědků.

Některé další okolnosti popsal pro Deník měsíc po neštěstí Josef Bejdák z z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN). „Zbytky ohořelého kluzáku byly převezeny k nám a podle výkresu od výrobce byl stroj znovu sestaven. Díky tomu jsme v tuto chvíli vyloučili, že by za pádem byla technická závada. Všechny zkoumané části byly funkční. Nedošlo například ani k roztržení stroje ve vzduchu nebo utržení jeho části. To můžeme v tuto chvíli vyloučit,“ řekl Bejdák.

Předběžnou zprávu o vyšetřování příčin nehody by měl ÚZPLN vydat během ledna, konečnou zprávu pak v prvním pololetí letošního roku.

loading
arrow_left Předchozí
1/5
Další arrow_right