„Nejhorší je to o víkendu. Už jsem si v bytě nechal udělat nová okna, ale vůbec to nepomohlo a to nemluvím o tom, jak to tady vypadá poránu, ten nepořádek, když jdu vyvenčit psa,“ popsal situaci muž bydlící v těsné blízkosti disko klubu Alcatraz v Jankovicích, který si nepřál zveřejnit své jméno.
Lidé, žijící na nymburských sídlištích, kde prakticky zdomácněly bary, kluby a diskotéky, si už nevědí rady. Někteří si myslí, že podobné podniky nemají na sídlištích co dělat, jiní vidí řešení v protihlukových opatřeních a také posílení hlídek městské policie, která by řádění podnapilé mládeže měla zabránit. „Možná by pomohla i vyhláška, která by podobným podnikům nakazovala zavřít v deset hodin večer,“ myslí si paní Anna z Jankovic.

To však podle reakce oslovených zastupitelů dobrým řešením není. „V této chvíli bych řešení tohoto problému viděl ve zvýšení represe. To znamená zaúkolovat policii,“ řekl v nedávné anketě místostarosta Miloš Petera. Pomůže to ale?

Městští strážníci už v kritických dnech, tedy v pátek a v sobotu, hlídkují od půlnoci do čtyř do rána v civilním vozidle. Potíž je v tom, že s hlukem, který vychází z podniku nic nezmůžou. „Pokud bychom našli konkrétního viníka, zasáhnout můžeme. Decibely ovšem neprokážeme,“ řekla Simona Lazarová z městské policie.

Naopak hygienická stanice nic nezmůže s venkovním hlukem. Lidé však mají možnost podat stížnost nebo podnět. V tomto případě by bylo měření bezplatné. Existují normy, jaká hladina hluku je povolená. Do 22. hodiny je to 40 decibelů, po 22. hodině o deset méně, tedy 30 decibelů.
K měření hluku jsou rozhodnutí přistoupit například lidé, bydlící v okolí restaurace Výměník na Starém sídlišti.