Mimořádně brutální případ dvou rumunských dělníků, který vystrašil na začátku léta celé Poděbrady, se včera dostal před nymburský soud.
Třiatřicetiletý Mihai Vieru měl třikrát napadnout ženyv Poděbradech. Fyzicky na ně zaútočil, nutil je k sexuálním praktikám a nakonec je oloupil. U jednoho z ohavných přepadení byl také jeho jedenadvacetiletý krajan Costel Constandache, který mu měl krýt záda. V soudním jazyce je první obviněn ze znásilnění a loupeží. Jako loupež ve spolupachatelství je hodnocen skutek jeho komplice.
K soudu přivedla oba výtečníky eskorta z vazby. Vieru
ve své výpovědi přiznal, že ženy napadl kvůli jejich oloupení, ovšem co se týče sexuálního kontextu, tak si údajně vzhledem k opilosti nic nepamatuje. „Byl jsem opilý a nemůžu uvěřit tomu, že jsem něco takového udělal. Svých činů lituji, vím, že bych neměl pít,“ přeložila tlumočnice část Vierovy výpovědi.
Jeho komplic se měl k jednomu případu podle vlastních slov přichomítnout spíše náhodou. „Šli jsme z pánského podniku a kolega odskočil
na druhou stranu chodníku. Když pak dlouho nešel, vrátil jsem se pro něj a viděl, co dělá,“ líčíl svůj pohled na věc Constandanche. To, co jeho kumpán prováděl, se mu sice prý nelíbilo, ale ze strachu dívce nepomohl.
Pak vypovídaly oběti přepadení. Nejprve osmadvacetiletá žena, kterou muž napadl železnou tyčí 26. května u poděbradského nádraží po vystoupení z vlaku. „Odvlekl mě kus dál podél zdi vedoucí rovnoběžně s kolejemi,“ popsala svůj nejhorší zážitek v životě napadená.
Násilník ji donutil uspokojit jej rukou. Pak ji okradl o peníze, mobil a další věci. Žena měla rozbitou hlavu a pohmožděný krk. Dva týdny byla v pracovní neschopnosti.
Druhý případ se odehrálv Husově ulici 3. června kolem čtvrté ranní. Čtyřiadvacetiletá žena se vracela z diskotéky
v Savoyi, zatímco dvojice Rumunů z pánského klubu.
Osudové setkání nastalo
u parčíku před lázeňským domem Máj. Vieru chytil dívku za ruce. Ta se začala bránit. „Křičela jsem o pomoc a kopla jsem ho mezi nohy,“ popsala situaci mladá žena, která se při vzpomínce na incident u soudu rozplakala.
Bohužel muž ji dvěma ranami pěstí do obličeje zpacifikoval a kromě druhého obžalovaného nikdo nablízku nebyl. I ona si musela vytrpět sexuální ponížení, Vieru se dokonce pokusil ji klasicky znásilnit. To se mu naštěstí nepodařilo.
Situace byla pro ni o to víc traumatizující, že byla v uvedené době na mateřské dovolené. „Od té doby navštěvuji psychiatričku a bojím se chodit ve tmě,“ doplnila zvrhlíkova oběť.
Třetí napadená žena k soudu nepřišla, proto bylo hlavní líčení odročeno na 7. listopadu, kdy by měl být vynesen rozsudek.