Na dva roky do vězení s ostrahou půjde devětapadesátiletý Alexandr Makula z Kolína. Muž, který se kvůli autu a televizi zadlužil, chtěl vyřešit svoji těžkou situaci loupežemi v bankách. Ale počínal si neuvěřitelně amatérsky a jeho akce byly spíš parodiemi na skutečné loupeže.

To však nic nemění na tom, že 13. července vešel s ofáčovanou hlavou, z níž bylo vidět pouze jedno oko a ústa, do místní pobočky GE Money Bank. „Vzbuzoval spíše soucit. Nejdříve požádal o půjčku, kterou jsem mu já na pokladně zařídit nemohla a poslala jsem ho ke kolegyni,“ vypověděla u soudu pokladní.

Právě k ní se však neúspěšný zafáčovaný žadatel o půjčku za chvíli vrátil s úplně jiným přáním. Otevřel igelitku, kde byly krabičky spojené drátky. „Řekl, že chce peníze. Z pokladny jsem mu hotovost vydala,“ doplnila zaměstnankyně banky.

Do tašky s penězi však nezapomněla přidat dvě kouřové bankovky, které později na náměstí explodovaly a zničily 24 200 korun, které si odnášel. Mimochodem: tatáž pokladní si už jedno přepadení před pár lety na stejném místě zažila. Tehdy dokonce lupič přišel na přepážku s výhružným dopisem, že lupiči mají jejího rodinného příslušníka, aby nekladla odpor.

Žena musela být po druhém přepadení letos v červenci ošetřena záchrankou a s její psychikou to evidentně zacloumalo.

Ale zpět k lupiči. Ten byl podle vlastních slov velmi nerozhodný a trápil ho tíživý pocit ze spáchaného zločinu. „Sedl jsem si na náměstí na lavičku a peníze jsem chtěl jít vrátit. Jenže pak se z tašky začalo kouřit, jak vybuchly kouřové bankovky. Tašku se vším jsem hodil do koše a utíkal k mostu u Labe, kde jsem měl zaparkované auto. Pak jsem odjel do Kolína,“ líčil u soudu Makula.

Kriminalisté brzy pojali podezření, kdo by tajemným lupičem, kterému se okamžitě začalo říkat kvůli ofáčovanému obličeji mumie, mohl být. Od 23. července byl Makula sledován a čekalo se na chybu. Jak totiž policisté předpokládali, muž v tíživé finanční situaci se v brzké době o něco podobného pokusí znovu. A nemýlili se. Dnem D byl 27. červenec.

Makula nakoupil nové obvazy natankoval do auta a vyrazil do Pardubic. Tam chvíli obhlížel terén a několikrát prošel kolem tamní pobočky Komerční banky. Pak se v křoví u nádraží převlékl do stejné sportovní kombinézy jako při přepadení v Nymburce, ovázal si tradičně obličej, v ruce igelitku s fingovanou bombou a vyrazil. Netušil, že má policii v patách.

Už ve vestibulu však jeho další plány zmařil policejní zákrok a za pár vteřin měl na ruce pouta.

U soudu však úmysl přepadnout pardubickou banku popíral. „Chtěl jsem se jít jen podívat dovnitř,“ tvrdil rozpačitě Makula.

Soudce Jiří Nápravník však jeho tvrzení neuvěřil. „Pokud by nedošlo k policejnímu zákroku, došlo by k dalšímu loupežnému přepadení,“ řekl Nápravník při zdůvodnění rozsudku.

Makula se na místě odvolal, státní zástupkyně si vzala lhůtu na rozmyšlenou.