Na základě výsledků analýz DNA se měl muž, který je již v pozici obviněného, v době od září 2020 do června letošního roku, dopustit šesti případů vloupání do různých objektů na území celého kraje.

„Obvinění mu kriminalisté sdělili na základě vyhodnocení zajištěných stop u skutků, které doposud vedli jako neobjasněné případy, a tedy s neznámým pachatelem. Velmi zásadní byla v těchto případech forenzní kriminalistická metoda – analýza DNA. Právě díky této metodě, která se zabývá genetikou a využívá se k identifikaci osob, se kriminalistům podařilo zpětně k několika skutkům zjistit i osobu, která by je měla mít na svědomí,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Nejvyšší škodu měl způsobit při vloupání do autobazaru z letošního března, ze kterého měl odnést několik desítek autobaterií katalyzátorů, navigace, spojlery a další hodnotnější součástky, jejichž seznam čítá téměř 150 položek se škodou přes milion korun. Ale něco v autobazaru zanechal i sám dnes již obviněný muž. A to, rukavice a obličejovou masku Anonymouse, která nebyla vlastnictvím majitele autobazaru.

„I na těchto věcech zůstal biologický materiál, jehož vyhodnocením a zkoumáním se zabývalo odborné pracoviště kriminalistické techniky a které z tohoto izolovaného profilu srovnáním s profily z databází vykázalo pravděpodobnost shody právě s tímto mužem,“ vysvětlila policejní mluvčí.

V dalších pokusech o vloupání už tak úspěšný nebyl, někdy jej při činu vyrušili majitelé objektu a z místa utekl. Je také možné, že má na svědomí i další krádeže. Muž s policisty nijak výrazně nespolupracuje. Ti u něj doma objevili některé věci pocházející z krádeží, z nichž je viněn. V případě odsouzení mu hrozí až pět let za mřížemi.