Třicetiletý Slovák, jedenáct vykradených nymburských restaurací, škoda téměř 280 tisíc korun.

To jsou základní fakta případu, který rozlouskli v uplynulých dnech nymburští kriminalisté. Zdá se, že provozovatelé restaurací v Nymburce si mohou na čas oddechnout.

Zloděj nebyl žádný amatér a na krádeže se pečlivě připravoval. První vykradenou restauraci má na svědomí z letošního dubna. Při akcích a vlastně i před nimi používal několik fint. „V restauracích se pohyboval i v době, kdy byly běžně otevřené a přelepoval zabezpečovací čidla,“ řekla mluvčí nymburských policistů Petra Potočná.

Tak se cítil při vloupáních mnohem bezpečněji. A v rukávu měl i další fintu. I když byl minimálně v jednom případě zachycen kamerovým systémem města, asi by jej málokdo na fotografiích poznal. „Používal také dlouhovlasou paruku,“ řekla Potočná.

V restauracích pak šel hlavně po hracích automatech. „Ve většině případů se vloupal do herních automatů, ze kterých bral peníze. Kradl také hotovost, která byla za barem či výčepem, nepohrdl ani cigaretami,“ doplnila policejní mluvčí.

Jeho vykrádačky na delší čas skončily 9. června. „To byl zadržen přímo při pokusu vloupat se do další restaurace. Bylo mu sděleno podezření z krádeže, porušování domovní svobody a poškozování cizí věci,“ doplnila Potočná.

Snad jen dodejme, že do některých hospod se vloupal opakovaně a v jednom případě si na cizí pozemek došel pro jízdní kolo. Celková škoda byla vyčíslena na 276 tisíc korun.

Kradli i eura

Další dva zloděje lapli kriminalisté vzápětí. Jejich repertoár vykradených objektů byl ještě pestřejší a akční radius poněkud větší. „Bylo jim sděleno obvinění z celkem 21 skutků, z toho 15 jich měli spáchat na Nymbursku, 6 na Kolínsku,“ řekla Potočná.

Oběma společníkům je devatenáct let a jsou z Nymburska. Ani oni se nevyhýbali při vykrádání hospodám, kromě toho však neváhali vybílit i rodinné domy či auta.

Poslední variantou může být například případ ze 4. dubna, kdy si vyhlédli zaparkované auto v Libici nad Cidlinou. „Ze zadního sedadla sebrali dámskou kabelku, ve které byla peněženka, hodinky a dva mobily. V peněžence bylo kromě jiného také 100 euro. V tomto konkrétním případě byla škoda i s poškozením stanovena na 6500 korun,“ uvedla policistka.

Celková škoda je i vzhledem k počtu případů mnohem vyšší. Předběžně je sečtena na 322 tisíc korun.