Neskutečný šok zažívají v těchto dnech příbuzní a známí Lukáše Š. a Petra N. z Nymburka.

Oba mladíci měli 13. srpna udusit babičku prvně jmenovaného v jejím bytě na sídlišti v Jankovicích. Na to, že babička nezemřela přirozenou smrtí, se málem vůbec nepřišlo.

Měli se rádi

Tělo dvaasedmdesátileté důchodkyně bylo nalezeno v sobotu 13. srpna. Nic nenasvědčovalo faktu, že by žena zemřela jinak než přirozenou smrtí. To však nikdo netušil, co se za dveřmi bytu v pátém patře v Růžové ulici odehrálo za děsivou scénu.

Jako první přišla s podrobnostmi televize Prima. Lukáš se svým přítelem Petrem přišli za babičkou už ráno. Nebylo to nic neobvyklého. Lukáš tady byl prakticky denně. „Měli se s babičkou opravdu rádi. Zvláště ona žila doslova pro něj. I proto na něj přepsala svůj byt,“ řekla Nymburskému deníku jedna ze sousedek. To byl údajně hlavní motiv vraždy. Lukáš chtěl byt prodat a peníze použít.

Onoho rána mladíci přišli za babičkou s rozhodně jinými než přátelskými úmysly. Jeden ji chytil a posadil do křesla, načež ji společnými silami měli uškrtit polštářem. Těžko si představit, co v posledních chvílích cítila vyděšená důchodkyně.

Ještě týž den bylo tělo objeveno a přivolaný lékař záchranky při ohledání nenalezl žádné stopy svědčící o násilné smrti.

Přesto příčinu smrti určil jako nejasnou a nařídil provést zdravotní pitvu. K té však podle všeho vůbec nedošlo. A tady se stala první chyba.

Doktor Hladík

Pitva měla být provedena na specializovaném oddělení vinohradské nemocnice. Jenže patolog doktor Hladík pitvu neprovedl. Mluvčí nemocnice pro Primu uvedl, že pokud si je lékař jistý příčinou úmrtí a považuje pitvu za nadbytečnou, provést ji nemusí.

Jenže zákon hovoří jinak. Nařízená zdravotní pitva je při nejasné příčině úmrtí, a to je právě tento případ, povinná a lékař tak zanedbal svoji povinnost. Což mohlo být osudové pochybení.

Následně byla udušená žena zpopelněna a pohřbena, jako by se jednalo o běžné úmrtí. Těsně před koncem prázdnin však psychický tlak a výčitky svědomí kamaráda Petra N. daly průchod spravedlnosti.

Svědomí

I tento mladík poznal, jak silné mohou být výčitky svědomí a šílený stres ze spáchané vraždy. S tím, co společně s Lukášem měli spáchat, se doma svěřil matce. Ta celou věc ohlásila na policii.

Podle posledních informací měl Petr, zvaný Pinďa, svoji výpověď odvolat a prohlásit, že si to vymyslel. Jenže to už se policistům údajně přiznal i babiččin vnuk, který měl svoji babičku prý opravdu rád.

První školní den byli oba mladíci obviněni z vraždy a nymburský soud na ně uvalil vazbu. „V případě odsouzení hrozí oběma mladíkům trest ve výši 15 až 20 let nebo výjimečný trest,“ uvedl mluvčí středočeských kriminalistů Jakub Vinčálek.

Sousedi: hodný kluk

Sousedé v domě číslo 2141 jsou v šoku. „Byl to hodný kluk. A nebyl nijak urostlý, to bych do něj opravdu neřekla. Chodil se mnou na brigádu,“ krčí nevěřícně rameny jedna ze sousedek.

Ani další na mladém muži nic zvláštního nezpozorovala. „Byl to obyčejný, spíš tichý kluk. A jeho babička hodná paní. Tak si pořád nedokážu představit, že se tohle stalo,“ lomí rukama.

Běžná praxe

Možná ještě více šokující skutečnosti, než je samotná vražda, řekli včera oslovení odborníci na dotaz, zda lékař, který měl provést pitvu, skutečně výrazně pochybil. „Bohužel se u nás jedná o běžnou praxi. Z nařízených zdravotních pitev se jich uskuteční zhruba 30 procent. A to proto, že zkrátka na to nejsou peníze, každá pitva něco stojí. A také chybí patřičné kapacity,“ říkají odborníci.

Zároveň připouštějí, že takto mohlo nepozorovaně uniknout spravedlnosti spousta zločinců a řada násilných skutků včetně neodhalených vražd může zůstat nepotrestána.

„Bohužel, to je realita,“ tvrdí odborníci.

Trenér Koníček: To sami nevymysleli

Všechlapy – Kamarád, spoluhráč, trenér. Tomáš Koníčekse s oběma mladíky dokonale zná. Několik let je vozil z Nymburka na tréninky do Všechlap, kde oba mladíci hráli za místní tým. „Lukáše jsem si doslova vypiplal, je to šikovný záložník. Nemůžu uvěřit, že tohle udělali,“ nevycházel z údivu Koníček.

Jací jsou oba povahově?
Já asi lépe znám Lukáše, tak spíše budu mluvit o něm. To je šikovný fotbalista, počítali jsme s ním do budoucna. Jinak jako kluk je hodný, ale dá se říci, že docela snadno ovlivnitelný.

Jak to myslíte?
Sám o sobě to byl fajn kluk, ale údajně se poslední dobou pohyboval ve společnosti divných přátel. Jinak vystudoval na „buzáku“, společně s Pinďou N. snad pracovali v jedné nymburské fabrice.

Měl Lukáš běžné problémy tohoto věku? Tedy alkohol, drogy?
To nevím, ale to je právě řeč o té partě, v které se pohyboval. Nevěřím, že by on sám zkusil něco jiného než třeba trávu…

Co si myslíte o tom, co měli spáchat?
Já nevěřím, že to bylo z jejich hlavy. To snad sami ani nemohli vymyslet. Pokud to skutečně udělali, je to zkrat, který jim zkazí celý život.